Jaká je výše pokuty za špatné parkování na chodníku, invalidech, v modré zóně a bez parkovacích hodin 2024? Kdy přijde výzva k zaplacení a co je to opakovaná pokuta za parkování?
Obvyklá výše blokové pokuty za špatné parkování v ČR se pohybuje od pár stovek až do 2.000 Kč a obvykle v kombinaci nasazení „botičky“ na vůz, která Vám zabrání v odjezdu.
Parkování na modré | Odtah | Výše pokut | Jak neplatit
Pokuta za parkování bez parkovacího lístku
Stručná odpověď na otázku jaká přijde pokuta za parkování bez zakoupení parkovacího lístku je: Výše této pokuty bude 500 Kč!
Pokuta za parkování v modré zóně
Při parkování na modré zóně bez rezidenční karty nebo bez zakoupení lístku v automatu je bloková pokuta obvykle 500 Kč. Pokud zůstanete mnoho dní parkovat nelegálně na modré zóně a kontrolní vůz Eltodo Vás nafotí vícekrát může Vám dorazit pokuta až 2.500 Kč.
- Pokud budete parkovat v modré zóně v Praze, ale nebudete stát vozem přímo na místech označených modrým pruhem – kontrolní vůz společnosti Eltodo Vás monitorovat nebude. Tato místa by měla kontrolovat pouze městská policie…
Odtah z parkoviště
Pokud zaparkujete tak špatně, že dojde k odtahu Vašeho auta – počítejte za nutnost úhrady odtahu vozidla často až 1.800 Kč! Navíc budete pro vydání auta nuceni zaplatit ještě poplatek za stání vozidla na záchytném parkovišti (200 Kč až 400 Kč za den).
Pokuta za parkování na chodníku
Právě dočasné parkování na chodníku je typickou kategorií, kdy je to velmi často řešeno městskou policí jen domluvou. Pokud tedy například na sídlišti (kde bývají parkoviště večer zcela přeplněná) stojí vozy přes noc na širokém chodníku – obvykle se to neřeší a často jen dostanou upozornění od měšťáků. Dalším případem jsou krátkodobé stání na blikačky pro účely naložení nákladu atd.
Mějte však na paměti, že i při parkování na chodníku, kde není patřičná značky, má policista možnost udělit Vám blokovou pokutu až do výše 2.000 Kč.
Pokuta za parkování na invalidech
Parkování na invalidech bez parkovacího průkazu pro osoby ZTP je jedním z nejvážnějších přestupků v oblasti špatného parkování. Bloková pokuta za parkování na místech určených invalidům je 2.500 Kč a ve správním řízení až 10.000 Kč!
Neplatí to ovšem pro místa pro invalidy u obchodních center – ta nejsou dle legislativy brána jako pozemní komunikace a pravidla tak určuje majitel parkoviště. I tak se Vám zde ovšem může stát, že Vám auto odtáhnou pokud si bude majitel soukromého parkoviště přát (OC).
Sazebník výše pokut za parkování
Typy špatného pokutovaného parkování | Bloková pokuta na místě | Výše pokuty ve správním řízení |
---|---|---|
špatné parkování na místě pro invalidy | až 2.500 Kč | Max 10.000 Kč |
špatné parkování na zákazu zastavení či stání | až 1.500 Kč | Max 5.000 Kč |
pokuta za parkování v modré zóně | 500 Kč až 1.500 Kč | Max 5.000 Kč |
pokuta za parkování na chodníku | domluvou až 2.000 Kč | Max 5.000 Kč |
pokuta za parkování bez parkovacího lístku | 500 Kč až 1.500 Kč | – |
Pokuta za nezaplacenou pokutu
Pokud budete stát v například modré zóně bez oprávnění a přijde Vám výzva na zaplacení pokuty nebo dostanete papírek za okno od městské police – co se stane pokud nezeplatíte?
Inu může, ale také nemusí s Vámi být zahájeno správní řízení. Pokud se tak nestane = nebudete muset platit nic!
Pokud ovšem budete mít smůlu a rozjede se správní řízení… už to nebude za 500 Kč, ale za vyšší částky. Obvykle kolem 2.000 Kč plus navíc 1.000 Kč jako správní poplatek.
Jak neplatit pokutu za parkování
Pokutu za špatné parkování nebudete muset platit pokud bude Váš prohřešek s minimálním dopadem na ostatní účastníky provozu. Zákony počítají s tím, že policisté budou v případě drobných nelegálních parkování (jako je například na blikačky rychle zaparkovat někde u cesty ač byste neměli, ale brzy se vrátíte) řešit situaci nikoliv pokutou, ale jen ústní domluvou. = Vždy jde o konkrétní situaci a benevolenci daného policisty!
Za jak dlouho obvykle přijde pokuta za parkování?
Bohužel od okamžiku zdokumentování špatného parkování než Vám dorazí výzva do schránky může uběhnout i několik měsíců. Pokud Vám chodí jedna pokuta za druhou (protože jste stáli špatně třeba každý den) nechte to vše spadnout do správního řízení, kde se všechny pokuty za špatné parkování sloučí a celková výše všech přestupků bude zastropovaná.
- Obvyklá doba za jak dlouho dorazí pokuta za špatné parkování na modré zóně je několik týdnů
V případě nutnosti zaparkovat na jeden celý den v Praze doporučuji využít některé ze záchytných parkovišť P+R, který jsou nejlepší v poměru cena/výkon.
Kde neparkovat auto?
- přímo v křižovatce ani v okruhu 5 metrů od křižovatky
- pozor si dejte na brány, výjezdy a vjezdy a obecně vyšrafovaným místům na silnicích
- na žluté čáře ani v zákazu zastavení
- neparkujte na dálnicích, v zatáčkách, na nepřehledných místech
- neparkujte na silnicích I. třídy ani v připojovacích a odbočovacích pruzích
- neparkujte na vyhrazených parkovištích
- vyhněte se parkování na soukromých pozemcích
Dotazy o pokutách
Nejlepší představu o tom jaká je výše za konkrétní špatné parkování získáte v sazebníku pokut viz výše v článku. Bloková pokuta na místě se obvykle velmi liší od pokuty, která hrozí v pozdějším správním řízení.
Každému by se mohlo hodit pár rad o tom jak se vyhnout placení pokuty za parkování, kde rozhodně neparkovat (i z důvodu bezpečnosti) a v neposlední řadě také informace o tom po jaké době od špatného parkování dorazí pokuta do vaší poštovní schránky.
Pokutu může řidič dostat i za parkování ve špatném směru (podélně). V jednosměrce nebo v protisměru nesmíte parkovat podélně proti směru jízdy. Stát byste autem měli vždy co nejblíže k okraji silnice je to možné.
Parkování na vyhrazeném parkovišti
Pozor si dejte i na parkování na takzvaných vyhrazených parkovišť (označeno modrou značkou s nápisem Réservé). Tyto značky jsou například před prodejnami Alza a dalších soukromých společností. Pokud zde budete parkovat aniž budete skutečný zákazník, který jde do Alzy může na Vás zaměstnanec dané společnosti zavolat příslušníky Policie. Ač můžete dostat pokutu, obvykle se tato situace řeší domluvou.