V našem osvětovém seriálu článků o dopravní bezpečnosti se dnes podíváme na bezpečné odstupy mezi vozidly. Jeden z palčivých problémů na našich silnicích.
Nedostatečná vzdálenost mezi vozidly je jedna z nejčastějších příčin nehody (ročně kolem 6 tisíc).
Jak zajistit bezpečnou vzdálenost? Nejjednodušší způsob je určit si pevný bod např.: sloup, dopravní značka nebo strom. Po projetí auta před námi bychom si měli pomalu říct jednadvacet, dvaadvacet a potom projet kolem toho pevného bodu.
Dodržování pravidel
Proč je důležité vzdálenost dodržovat? Právě tato vzdálenost rozhoduje, zda při krizové situaci zastavíte za vozidlem před Vámi. Při rychlosti 50 km/h,po započítání reakční doby řidiče, je délka brzdné dráhy do úplného zastavení 28 metrů. Při 60 km/h to je už 37 metrů. Při 50 km/h na sněhu je to až 80 metrů! S přibývajícími problémy – bolest, špatné počasí, – by se měla minimálně ještě jedna vteřina přidat. Pochopitelně je třeba počítat s technickým stavem vozidla a stáří pneumatik.
V tunelech je třeba počítat s pětinou řidičů, kteří v něm zápasí s úzkostí či lehkou klaustrofobií. Blízké stěny tunelu a rozdíl světelných podmínek na psychice takovému řidiči nepřidá. Tito řidiči při vjezdu do tunelu výrazně zpomalí a mohou tak narušit plynulost dopravy.
Také se „prozradí“ nezvyklým vedením vozidla – vybočováním z jízdního pruhu či najížděním na krajnici.Pokud na takového řidiče narazíme, dodržujeme od něho dostatečný odstup.
Dopravní značka
Bezpečnou vzdálenost může určovat i dopravní značka:
Při jízdě za motocyklem musíme dodržet alespoň 4 šipky rozestup, které jsou značeny na vozovce. Při jízdě za osobním autem, autobusem a nákladním vozidlem stačí 3 šipky.
V místech častých dopravních nehod se můžeme setkat i s dopravní značkou, která vysloveně zakazuje řidiči motorového vozidla jízdu za motorovým vozidlem jedoucím před ním ve vzdálenosti menší než na vyznačené značce.
Napsat komentář