Dnešním článkem ukončím svůj malý seriál o třech dílech nazvaný KONEKTIVITA. Už jsme měli tu čest s Apple CarPlay, také s Android Auto a nakonec nám zbývá ještě jedno povedené rozhraní. Kdo ví? Dnes je na řadě populární zrcadlení, tedy Mirrolink. Pojďme se mu podívat na zoubek. Prozradím, že jeho vznik byl velmi zajímavý.
Zrcadlení obrazovky • Co je mirrorlink? • Podporované aplikace • Škoda Auto • Octavia 3
Zrcadlení obrazovky (mirrorlink)
Co je Mirrorlink?
Hned v úvodu je potřeba zmínit, že toto rozhraní je k dispozici pouze pro smartphony s operačním systémem Android. Takže ti, co mají iOS mohou jenom tiše závidět. Jak to celé funguje? Jednoduše. Stačí připojit podporovaný chytrý telefon do USB infotainmentu a v menu zvolit Mirrolink.
Po chvíli se na displeji infotainmentu objeví duplikovaný obraz toho, co máte aktuálně zobrazeného na svém telefonu. Kdo by čekal, že jde pouze o zobrazení, je na omylu. Prostřednictvím Mirrorlinku lze totiž velmi komfortně ovládat většinu funkcí smartphonu včetně aplikací, ty však musejí být schválené a podporované.
Průkopníkem koncern VW a konsorcium CCC
V úvodu jsem avizoval, že budete překvapeni historií Mirorrlinku. Víte například, že samotný vývoj zahájil finský výrobce telefonů Nokia? S odkoupením Nokie společností Microsoft se tento projekt naštěstí neodsunul na druhou kolej, nýbrž se do vývoje zapojila i organizace Consumer Electronics for Automotive (CE4A), jejímž zakladatelem bylo Audi, BMW, Daimler, Porsche a Volkswagen. Později se tato organizace spojila do konsorcia označeného jako Car Connectivity Consortium (CCC).
Zůstaneme-li chvíli u konsorcia CCC, zjistíme, že je jedinou organizací, která spravuje Mirrorlink. Členy CCC jsou automobilky Volkswagen, Toyota, Daimler, BMW, General Motors, Fiat, Renault, PSA Peugeot Citroën, Honda, Hyundai, Subaru, Volvo a výrobci elektroniky Samsung, LG, Microsoft, Huawei, Sony, Alpine, Clarion, Harman, JVC Kenwood anebo Pioneer. Konsorcium se stará o vývoj a autorizaci kompatibilních zařízení a aplikací se zaměřením na bezpečnost provozu.
O rozšíření tohoto rozhraní mezi další automobilky se zasloužil koncern Volkswagen kolem roku 2014, kdy jej začal nabízet k novým infotainmentům. Od této chvíle se rozhraní dostalo do povědomí a začalo se na něm stále více pracovat. Zprvu prošel změnami, ale během posledních let zůstal spíše bez větších změn, pouze se aktualizoval seznam podporovaných smartphonů.
Podporované aplikace
Navštívíte-li oficiální stránky mirrorlink.com, můžete si všimnout, že nabídka podporovaných aplikací je opravdu velká. Zmíním pouze ty nejzajímavější jako navigaci Sygic, hudební služby Spotify, Audiotéka, sociální síť Glympse, užitečnou databázi parkovišť Parkopedia a mnoho dalších aplikací přímo od automobilek nebo třetích stran.
Škoda Auto a Mirrorlink
Před nějakou dobou byly problémy s kompatibilitou smartphonů značné. Napsal jsem tedy přímo do automobilky a obdržel následující informaci. Infotainmenty nabízené v modelech mladoboleslavské automobilky požadují splnění standardu MirrorLink® 1.1 a vyšší. Při problémech doporučím ověřit seznam podporovaných chytrých telefonů a aut přímo na oficiálních stránkách konsorcia CCC. Co se týká originálních aplikací, aktuálně jsou k dispozici tyto:
- ŠKODA Drive
- ŠKODA MFA Pro
- ŠKODA Remote Control
Mirrorlink u Škoda Octavia 3
Jak probíhá připojení telefonu a jak vypadá mirrorlink či zrcadlení?