Vidět pobíhat kunu mezi auty u nás na sídlišti je každodenní záležitost. Podbíhá mezi auty a vybírá si do kterého motoru se podívá. Jak na ni vyzrát a odradit ji právě od Vašeho auta?
Jak na kunu? • Tipy na ochranu auta • Ceny rušiček • Video • Zkušenosti
Kuna obvykle vyhledává motory aut pro nocování (přitahuje ji teplo z motoru) a odpočinek. Bohužel se při tomto relaxu často zabývá hryzáním a trháním vnitřní elektroinstalace, izolace a hadiček. Pokud se ji některý vůz zalíbí, bude se po pachu vracet pravidelně třeba každou noc. O její přítomnosti se často dozvíte podle chlupů a otisků tlapek v motoru
Jak na kunu?
Největší výhrou je samozřejmě parking v garážích. Pokud případně parkujete na vlastním pozemku, bude se Vám s kunou dobře bojovat (ideální je elektrický ohradník na ochranu drůbeže kolem auta nebo psi a kočky vypuštěné na pozemek). Nejhorší to mají majitelé vozů, kteří jako já mohou parkovat jen na veřejném parkovišti. Osobně jsem vždy návštěvu tohoto „mazlíčka“ řešil změnou místa parkování o stovky metrů jinam (předtím je nutné vystříkat a omýt motor). Ideálně vždy daleko od křoví a naopak co nejblíže rušným silnicím a chodníkům.
Pakliže nemáte na výběr a musíte parkovat na stejném místě, které si bohužel oblíbila kuna lesní pro nocování, můžete vyzkoušet některé z metod viz níže. Na každé zvíře bude fungovat jiná metoda a můžete tak začít od těch nejlevnějších až po ty nejdražší a doufat, že některá zabere.
Tipy na ochranu auta proti kunám
- chlupy ze psa či kočky v motoru
- houbička se savem v motoru
- deka pod autem na které spí kočky či psy
- elektrická rušička pod autem (ta vydává ultrazvuk, který má kunám vadit)
- halogenové světlo namířené na auto celou noc
- pletivo pod motorem (kuny po něm prý nerady chodí)
- voňavky, vonné oleje, octy, mýdla, speciální spreje
- WC bločky co se dávají na vůni na toaletu
Kuna lesní je chráněna a nesmí se zabít ani chytat a převážet na jiná místa. Mimo dobu hájení, tedy od března do října můžete kunu zkusit odchytit do pastičky a přenést ji jinam.
Ceny rušiček a sprejů
- ultrazvukový přístroj proti kunám s bateriemi – 1.000 až 3.000 Kč
- sprej proti kunám (nutno aplikovat ideálně každý den) – 100 až 200 Kč
- pachový kotouček / tyčinka / kuličky proti kunám – 100 až 400 Kč
- odstraňovač pachových značek (pokud Vás již kuna navštívila) – 150 Kč
- LED reflektor se senzorem a externími bateriemi – 200 až 500 Kč
Osobně bych nicméně opravdu raději doporučoval přeparkovat a doufat, že si vyberete místo kde se kunám nebude líbit. Raději se mezi autem a bytem projít než řešit zničené auto a muset do servisu. Máte s kunou v motoru svou vlastní zkušenost? Neváhejte prosím naspat do diskuse své zkušenosti. Rád je doplním.
Video Jak se zbavit kuny v autě
Jak vypadá zničený motor po návštěvě kuny?
Zkušenosti a doporučení od komunity
Zdeněk M.: „Mám motorový prostor trvale osvícený led pásky. Vyzkoušel jsem všechno možný a tohle je jediný co na kuny platí.“
Jaroslav F.: „Tchán chová medvědy v Českém Krumlově a lidi si k němu chodí pro medvědi trus. Prý to opravdu funguje.“
Martin Š.: „Kuna mi překousala kabel od vstřiku AdBlue. Oprava stála 7.000 Kč. Kabel nejde pájet, pořad to hlásilo chybu. Od té doby ultrazvukový plašič a ,,zatím” snad dobrý.“
Petr R.: „Co půl roku nové kuličky do WC a svatý klid, než jsem aplikoval tak tam nějaká kuna byla ale od té doby díky bohu klid.“
David M.: „Pevný podpalovač Pepo do pytlíku plátěného a je klid.“
Vladimír I.: „To je ta ekologie. Co začali dělat izolace a hadice z pyžové gumy, tak jim to chutná potvorám. Potvrzuji, že ani chlupy od psa pověšené v silonce nepomáhají.
Pomohl sprej proti kunám z Hornbachu. Ne že by přestaly chodit pod kapotu, ale zdá se, že už nekoušou. Myslím ale, že ani technici mě nebudou mít rádi, když budou muset něco vyměnit. Ten sprej je takový hnusný, lepkavý a nastříkal jsem ním všechny kabely a hadičky.“
Josef H.: „Plašička, WC tablety, jed, chlupy ze psa. Nic mi nefunguje, už jsem bezradný. 4 vysokotlaké hadice od turba překousány za necelý rok! Hlavní je to nechat pořádně vyčistit, aby se tam kuny navzájem necítili a nepřitahovalo je to.“
Ondřej S.: „Za svojí 5-ti letou kariéru v různých autorizovaných servisech se situace velmi zhoršila a kuny se nebojí ničeho. Žerou naprosto vše od izolace po kabeláže včetně veškerých hadic a to i palivo, voda ne jen podtlak a ostřikovače. Je to děs a spousta sežraných nových aut se škodou za desítky tisíc. Včera jsem do GTI dal tabletu do WC a když jsem jel z práce, tak auto bez výkonu a nic nesvítilo, tak opět podezřívám, že kuna do něčeho kousla a i když stopy nejsou je to poměrně dobře zakrytovaný.“
Jiří Š.: „Mám Octavii 3. Dvakrát rozkousaná podtlaková hadice k turbu a jednou rozkousané dráty k čidlu oleje v olejové vaně. Pomohl až na radu myslivce doma vyrobený dřevěný rám, potažený pletivem do králíkárny. Kuny se na to neodváží vstoupit, čmuchají past a pokud ano, boří se jim do pletiva nohy. Zašoupnu rám na kolečkách pod auto a od té doby je úplný klid. Aplikují už i sousedi a od té doby mají od kuny pokoj. Doporučuji.“
Stanislav M.: „Doporučuji sadu vysokého napětí za cca 2 tisíce korun, kdy se rozmístí různé v motorovém prostoru cca 5 destiček. To jediný pomohlo.“