Není lepší způsob, jak se rozloučit s druhou generací Octavie, než srovnávací test dvou vrcholných variant: modelu RS s benzinovým a dieselovým motorem.
Příští týden se světu v plné parádě odhalí třetí novodobá generace Škody Octavie. Tento test je proto symbolickou tečkou za osmiletou kariérou Octavie II, nejprodávanějšího auta u nás a celosvětově nejprodávanější Škody. Vybírali jsme z horních pater ceníku a skončili u dvou aut: modré Octavie RS 2,0 TSI a červené Octavie Combi RS 2,0 TDI.
Různé jsou motory i karoserie a liší se i výběr kol. Liftback jezdí na standardních 17 palcových pneumatikách Dunlop SP Sport 01A, kombi dostalo příplatkové 18tky Continental ContiSportContact 2.
Srovnání vzhledu Octavií
Vnější design i po letech vypadá dobře. Facelift nadělil Octavii RS agresivnější přední nárazník s diodami pro denní svícení – noční grafika osvětlení se díky nim podobá Porsche Panamera. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy z tohoto důvodu Octaviím RS s uctivým předstihem uhýbám. A tak nějak to vnímají i ostatní řidiči, oběma testovaným autům se všichni vždy klidili z cesty.
Liftback je díky křídlu na pátých dveřích nezaměnitelný i ze zadního pohledu. To u kombi se nápadnost vytrácí, od dob, co jsou nárazníky na běžných Octaviích celé lakovány v barvě karoserie, se verze RS příliš neodlišuje.
Uvnitř čekají sportovní sedadla se zesíleným bočním vedením, čalouněná kombinací kůže/Alcantara. Od běžných Octavií se RS po faceliftu odlišuje také leskle černým dekorem s texturou. Takto vypadá Octavia o dost lépe než základní provedení s matně šedým dekorem.
BENZÍN VERSUS DIESEL
Odvěký souboj koncepcí bychom mohli vyřešit jednoduše odkazem na starší testy. Vždyť jsme před facelfitem testovali Octavii RS 2,0 TFSI i Octavii RS 2,0 TDI. Takové zjednodušení byste nám ale asi těžko odpustit a navíc – tehdy obě verze poháněly úplně jiné motory, než jaké jsou ve výrobě od roku 2008.
Dnes se benzinový čtyřválec jmenuje 2,0 TSI. Z označení vypadlo jedno písmeno a motor náleží do novější konstrukční řady EA888, předchozí agregát EA113 se už používá jen v silnějších verzích (Škoda žádnou z nich nikdy nenabízela). Přechod na modernější čtyřválec s odlehčenou konstrukcí znamená živější reakce a hlavně odpadá nutnost tankovat 98 oktanový benzin, aby auto dosahovalo deklarovaných parametrů.
Turbodiesel prošel ještě větší – a všeobecně známější – změnou. Kombinaci vstřikování čerpadlo-tryska (TDI PD) s filtrem pevných částic, která se u varianty 125 kW ukázala jako výrazně problémová, nahradilo dnes univerzálně používané vstřikování common rail (TDI CR). Filtr pevných částic je samozřejmě opět standardem, tentokrát ale tolik nezlobí. Příjemnější je i běžné uživatelské hledisko. Točivý moment nastupuje plynuleji a motor je podstatně silnější v nízkých otáčkách. Zlepšil se i zvukový projev a celková kultivovanost.
V otázce zpřevodování se oba motory vydávají tou nejlepší možnou cestou. Nejvyšší rychlost v obou případech odpovídá přibližně maximu výkonu na šestý převod. Vedlejším efektem chytře poskládané převodovky je to, že oba motory umí jezdit se spotřebou, která odpovídá normovaným údajům. To platí samozřejmě pro běžnou jízdu, ostré zacházení žene u turbodieselu spotřebu k deseti a u benzinového motoru i nad 15 litrů na 100 ujetých km.
Ještě důležitější je ale schopnost maximálně využít dostupný výkon. Benzinový motor vykazuje o sekundu lepší akceleraci z klidu na 100 km/h a rychlejší je i na technické trati. Rozdíl není propastný, dieselová Octavia RS dokáže benzinovou udržet za sebou, v opačném pořadí ale auto s motorem TSI rychle získá náskok a s každým výjezdem ze zatáčky ho zvětšuje.
Turbodiesel není úplně marný, naopak má dokonce ostřejší projev. Ale benzinový agregát je znatelně silnější, handicap menšího točivého momentu totiž překonává díky kratším převodům a o polovinu širšímu pásmu využitelných otáček.
VELKÁ VS. JEŠTĚ VĚTŠÍ KOLA
Na okresce jde ale i o podvozek a tady proti sobě stojí dva extrémy. Stojí proti sobě různé motory, karoserie i velikosti kol. Všechno toto má vliv na chování auta, a přestože bychom k důkladné analýze potřebovali hned osm různých Octavií RS, i tento vzorek poskytuje solidní referenci.
Motor ovlivňuje hlavně ochotu zatáčet. I když je mezi těmito alternativami rozdíl ještě relativně malý (35 kg), stejně je znát. Hmota se totiž soustředí dopředu a těžší dieselový motor má navíc těžiště dál před přední nápravou. Do zatáček se proto podle očekávání nevrhá s takovým nadšením a snadněji se nechá strhnout do nedotáčivého smyku. Na mokru v utažené zatáčce z kopce to jde až nebezpečně snadno. Benzinová RS má zase větší obtíže s trakcí na výjezdu. Vina ale neleží čistě na silnějším a lehčím motoru.
Rozdílné obutí totiž pomáhá pro změnu dieselovému kombi. Obě velikosti kol sice používají shodnou šířku pneumatik 225, 18 palcové disky ale používají sportovní řadu od Continentalu. Díky nižšímu profilu a lepší směsi se ani v ostrých zatáčkách skoro nedeformují, skvěle odolávají bočnímu přetížení a lidově řečeno mnohem líp drží. Pro sportovní svezení na kvalitní silnici ideál. Jenže příplatková kola žádají svoji daň a tou je komfort. Obě varianty podvozku jsou tvrdé, ta s většími koly ale někdy až nepříjemně.
Posledním aspektem je karoserie. Délka je shodná ale kombi má o 15 kg těžší záď. Opět nijak dramatický rozdíl, ale v zatáčkách přijde vhod. Kombi se totiž dokáže samo lépe stabilizovat, u liftbacku se ke slovu častěji dostane stabilizační systém. A to se u testovaného liftbacku nemusí zadní převis prát s těžším dieselovým motorem. V obou případech pak podvozek naráží na limit daný krátkým rozvorem – na rozbité silnici se v zatáčce karoserie rozhoupe v podélném směru, protože tuhé tlumiče a pružiny nezvládají pohltit všechny kmity.
Srovnání a vítěz testu?
Je lepší benzinová, nebo dieselová Octavia RS? Záleží hlavně na preferencích. Faktem je, že benzinový dvoulitr s turbem je silnější, rychlejší a svezení s ním můžeme označit za zajímavější. Spotřebě turbodieselu se samozřejmě nemůže rovnat, ovšem řidič s motorem 2,0 TSI i tomu nejsilnějšímu 2,0 TDI ujede kdykoliv a kdekoliv.
Napsat komentář