OctaviaClub.cz
  • Úvod
  • Historie
  • Členství
  • Návody
    • Dílenská příručka
    • Schéma pojistek
  • Fórum
    • Octavia I
    • Octavia II
    • Octavia III
    • Octavia IV.
    • Technická témata
    • Dopravní info
      • Planespotting
      • Přímý přenos Letiště Praha
      • Flightradar24.com
OC.cz » Články » Pokuta za parkování 2025: Kdy přijde & Jak neplatit?

Pokuta za parkování 2025: Kdy přijde & Jak neplatit?

Jaká je výše pokuty za špatné parkování na chodníku, invalidech, v modré zóně a bez parkovacích hodin 2024? Kdy přijde výzva k zaplacení a co je to opakovaná pokuta za parkování?

Obvyklá výše blokové pokuty za špatné parkování v ČR se pohybuje od pár stovek až do 2.000 Kč a obvykle v kombinaci nasazení „botičky“ na vůz, která Vám zabrání v odjezdu.

Parkování na modré | Odtah | Výše pokut | Jak neplatit

Pokuta za parkování bez parkovacího lístku

Stručná odpověď na otázku jaká přijde pokuta za parkování bez zakoupení parkovacího lístku je: Výše této pokuty bude 500 Kč!

Pokuta za parkování v modré zóně

Při parkování na modré zóně bez rezidenční karty nebo bez zakoupení lístku v automatu je bloková pokuta obvykle 500 Kč. Pokud zůstanete mnoho dní parkovat nelegálně na modré zóně a kontrolní vůz Eltodo Vás nafotí vícekrát může Vám dorazit pokuta až 2.500 Kč.

  • Pokud budete parkovat v modré zóně v Praze, ale nebudete stát vozem přímo na místech označených modrým pruhem – kontrolní vůz společnosti Eltodo Vás monitorovat nebude. Tato místa by měla kontrolovat pouze městská policie…

Odtah z parkoviště

Pokud zaparkujete tak špatně, že dojde k odtahu Vašeho auta – počítejte za nutnost úhrady odtahu vozidla často až 1.800 Kč! Navíc budete pro vydání auta nuceni zaplatit ještě poplatek za stání vozidla na záchytném parkovišti (200 Kč až 400 Kč za den).

  • Kde v Praze parkovat zcela legálně a Zdarma? →

Pokuta za parkování na chodníku

Právě dočasné parkování na chodníku je typickou kategorií, kdy je to velmi často řešeno městskou policí jen domluvou. Pokud tedy například na sídlišti (kde bývají parkoviště večer zcela přeplněná) stojí vozy přes noc na širokém chodníku – obvykle se to neřeší a často jen dostanou upozornění od měšťáků. Dalším případem jsou krátkodobé stání na blikačky pro účely naložení nákladu atd.

Mějte však na paměti, že i při parkování na chodníku, kde není patřičná značky, má policista možnost udělit Vám blokovou pokutu až do výše 2.000 Kč.

Pokuta za parkování na invalidech

Parkování na invalidech bez parkovacího průkazu pro osoby ZTP je jedním z nejvážnějších přestupků v oblasti špatného parkování. Bloková pokuta za parkování na místech určených invalidům je 2.500 Kč a ve správním řízení až 10.000 Kč!

Neplatí to ovšem pro místa pro invalidy u obchodních center – ta nejsou dle legislativy brána jako pozemní komunikace a pravidla tak určuje majitel parkoviště. I tak se Vám zde ovšem může stát, že Vám auto odtáhnou pokud si bude majitel soukromého parkoviště přát (OC).

Sazebník výše pokut za parkování

Typy špatného pokutovaného parkováníBloková pokuta na místěVýše pokuty ve správním řízení
špatné parkování na místě pro invalidyaž 2.500 KčMax 10.000 Kč
špatné parkování na zákazu zastavení či stáníaž 1.500 KčMax 5.000 Kč
pokuta za parkování v modré zóně500 Kč až 1.500 KčMax 5.000 Kč
pokuta za parkování na chodníkudomluvou až 2.000 KčMax 5.000 Kč
pokuta za parkování bez parkovacího lístku500 Kč až 1.500 Kč–
Ve správním řízení je třeba k pokutě připočítat vždy také 1.000 Kč za úřední práci

Pokuta za nezaplacenou pokutu

Pokud budete stát v například modré zóně bez oprávnění a přijde Vám výzva na zaplacení pokuty nebo dostanete papírek za okno od městské police – co se stane pokud nezeplatíte?

Inu může, ale také nemusí s Vámi být zahájeno správní řízení. Pokud se tak nestane = nebudete muset platit nic!

Pokud ovšem budete mít smůlu a rozjede se správní řízení… už to nebude za 500 Kč, ale za vyšší částky. Obvykle kolem 2.000 Kč plus navíc 1.000 Kč jako správní poplatek.

Jak neplatit pokutu za parkování

Pokutu za špatné parkování nebudete muset platit pokud bude Váš prohřešek s minimálním dopadem na ostatní účastníky provozu. Zákony počítají s tím, že policisté budou v případě drobných nelegálních parkování (jako je například na blikačky rychle zaparkovat někde u cesty ač byste neměli, ale brzy se vrátíte) řešit situaci nikoliv pokutou, ale jen ústní domluvou. = Vždy jde o konkrétní situaci a benevolenci daného policisty!

Za jak dlouho obvykle přijde pokuta za parkování?

Bohužel od okamžiku zdokumentování špatného parkování než Vám dorazí výzva do schránky může uběhnout i několik měsíců. Pokud Vám chodí jedna pokuta za druhou (protože jste stáli špatně třeba každý den) nechte to vše spadnout do správního řízení, kde se všechny pokuty za špatné parkování sloučí a celková výše všech přestupků bude zastropovaná.

  • Obvyklá doba za jak dlouho dorazí pokuta za špatné parkování na modré zóně je několik týdnů

V případě nutnosti zaparkovat na jeden celý den v Praze doporučuji využít některé ze záchytných parkovišť P+R, který jsou nejlepší v poměru cena/výkon.

Kde neparkovat auto?

  • přímo v křižovatce ani v okruhu 5 metrů od křižovatky
  • pozor si dejte na brány, výjezdy a vjezdy a obecně vyšrafovaným místům na silnicích
  • na žluté čáře ani v zákazu zastavení
  • neparkujte na dálnicích, v zatáčkách, na nepřehledných místech
  • neparkujte na silnicích I. třídy ani v připojovacích a odbočovacích pruzích
  • neparkujte na vyhrazených parkovištích
  • vyhněte se parkování na soukromých pozemcích

Dotazy o pokutách

Jak zjistit výši pokuty za špatné parkování?

Nejlepší představu o tom jaká je výše za konkrétní špatné parkování získáte v sazebníku pokut viz výše v článku. Bloková pokuta na místě se obvykle velmi liší od pokuty, která hrozí v pozdějším správním řízení.

Kdy dorazí výzva z zaplacení a jaká je pokuta za nezaplacení?

Každému by se mohlo hodit pár rad o tom jak se vyhnout placení pokuty za parkování, kde rozhodně neparkovat (i z důvodu bezpečnosti) a v neposlední řadě také informace o tom po jaké době od špatného parkování dorazí pokuta do vaší poštovní schránky.

Pokutu může řidič dostat i za parkování ve špatném směru (podélně). V jednosměrce nebo v protisměru nesmíte parkovat podélně proti směru jízdy. Stát byste autem měli vždy co nejblíže k okraji silnice je to možné.

Parkování na vyhrazeném parkovišti

Pozor si dejte i na parkování na takzvaných vyhrazených parkovišť (označeno modrou značkou s nápisem Réservé). Tyto značky jsou například před prodejnami Alza a dalších soukromých společností. Pokud zde budete parkovat aniž budete skutečný zákazník, který jde do Alzy může na Vás zaměstnanec dané společnosti zavolat příslušníky Policie. Ač můžete dostat pokutu, obvykle se tato situace řeší domluvou.

Společnost Eltodo kontroluje parkoviště v modré zóně
Výzva k uhrazení blokové pokuty na místě, lze ignorovat – nicméně může spadnout do správního řízení s vyššími sazbami
Značka vyhrazeného parkovacího stání Réservé – pozor na ni
Kromě pokuty je další nepříjemností často botička a odtažení auta
Pokuty na místě (blokově) obvykle rozdává městská policie
Výše pokuty za špatné parkování mimo správné parkoviště
Jaká je výše pokuty při stání mimo správné parkoviště? Více v článku
Led 9, 2024Tony

OC.cz » Články » Pokuta za parkování 2025: Kdy přijde & Jak neplatit?

09/01/2024 28 komentářů
Mohlo by se Vám také líbit
 
Škoda Auto & Práce – Jaký je nástupní plat? Recenze zaměstnanců
 
Svítí kontrolka baterie
Komentáře: 28
  1. Martin B.
    11/12/2022 v 10:02

    No pokuta byla 500 Kč, i když tam bylo dalších 5 aut tak pokutu jsem dostal jen já a to proto, že jsem měl pražskou SPZ. Oni vůbec… městská policie Jindřichův Hradec.

    OdpověďZrušit
    • Tomášková
      02/02/2024 v 16:27

      A to víte určitě, že ti ostatní nebyly pokutováni?

      OdpověďZrušit
  2. Milana B.
    11/12/2022 v 10:03

    Dneska už mi naštěstí pokuty chodí do datovky, ale není nic horšího než stát s lístečkem u měšťáků a čekat půl dne, než tam všechno vypíšou a pak ještě poučují. Já o to nestojím. Přicházím vždy s tím, že jsem si vědoma špatného parkování a zaplatím. I když je to někdy nefér a nadávám. Víc mi asi vadí, že k nám na 90% jezdí dávat pokuty na udání

    OdpověďZrušit
    • Pilát
      27/09/2023 v 10:42

      Pokud stojíte jako trubka, tak se nedivte, že na vás chodci či ostatní účastníci sil. provozu volají policii… Parkujte jak máte a budete mít klid!

      OdpověďZrušit
    • Poctivý
      30/12/2023 v 09:39

      Jak by to vypadalo, kdyby si všichni parkovali jak je napadne, zvláště v zákazu stání vyhrazeném pro vozidla IZS a pro invalidní osoby? Nějaká pravidla jsou nastavena proto, aby mohli lidi vedle sebe normálně fungovat. Jakmile se někdo chová jako debil a pravidla nerespektuje, tak je potřeba ho klepnout přes prsty. Jo a není to udání … Může se velmi snadno stát, že právě Vy budete potřebovat rychlou zdravotní pomoc a sanitka se k Vám nebude moci dostat kvůli pitomcům, kteří parkují, kde nemají. Otázka je, jestli jste schopna a ochotna ve své „slepotě“ si toto vůbec uvědomit!

      OdpověďZrušit
  3. Mirekb
    11/12/2022 v 10:08

    Policistka chtěla 2.000 Kč. Až 1.000 Kč jsem dostal, že jsem zaparkoval na modré zóně. Udělalo se mně zle, šel jsem k doktorovi a nechal mě převést do nemocnice – na městské policii nezájem a na správním řízení jsem dostal 2.000 Kč. Nikdo mě nezval na projednání přestupku.

    OdpověďZrušit
  4. Marceluseb
    11/12/2022 v 10:12

    Nedávno jsem dostal pokutu na místě blokovou za 200 Kč. Myslím si, že je to nejčastější cena.

    OdpověďZrušit
  5. Buboo
    11/12/2022 v 10:12

    Žádnou pokutu za parkování co jsem dostal jsem nedokázal ve správním řízení obhájit, takže doporučuju řešit to rovnou na místě. Páni policajti si na fotce vyfotili kartu o výjimkách o které sami nevěděli.

    OdpověďZrušit
  6. Tonda
    11/12/2022 v 10:15

    Zatím jsem dostal jen jednu pokutu za parkování na zákazu zastavení a stání. Značku jsem bohužel neviděl přes dodávku, která stála před tou značkou a já zaparkoval hned za ní. Pokuta byla jen 200 Kč. Policista byl úplně v klidu. Kdyby tam ještě ta dodávka byla tak by to neřešil (říkal Policista), ale ta už bohužel stihla odjet tak musel.

    OdpověďZrušit
  7. An
    20/06/2023 v 22:35

    Bývalý zaměstnavatel požaduje abych zaplatila pokutu za služební vůz psaný na něj za špatné parkování před před 10 měsíci. Je nějaká šance že nebudu muset pokutu platit? Zaměstnavatel vyhrožuje správním řízením a nahlášením mě jako řidiče. Děkuji za odpověď.

    OdpověďZrušit
    • L
      12/12/2023 v 14:21

      Pokud uplyne 12 měsíců od spáchání přestupku a nespadne to do správního řízení – je přestupek “promlčen” a už to nikdo neřeší.

      OdpověďZrušit
  8. Honza
    26/06/2023 v 07:08

    Pokud jste to zaparkovala opravdu Vy, jedná oprávněně. Má-li jak prokázat že jste řídila Vy, pak to i prokáže a neuděláte s tím vůbec nic podle mě. Vaše jediná naděje jak se pokutě vyhnout je, že to necháte shnít a město to nepostoupí do správního řízení.

    OdpověďZrušit
  9. Zdenda
    04/07/2023 v 09:19

    Mám postiženou dceru, soused stále parkuje na invalidech ač na to nemá nárok (nechce platit modré zóny). Můžu jej někde anonymně nahlásit aniž bych volal policii? Dříve soused parkoval před cizí garáží ale majiteli došla trpělivost a po 4té návštěvě policie začal parkovat na invalidech.. Soused je dost zákeřný tak to chci řešit anonymním udáním…

    OdpověďZrušit
    • Poctivý
      30/12/2023 v 09:47

      Proč udání? Nemá tam co dělat. Volejte městskou policii. Oni sice po Vás budou chtít jméno a možná i datum narození, protože nemůžou jezdit na každé anonymní zavolání, ale identitu oznamovatele by se dotyčný exot dozvědět neměl. A koho byste chtěla volat jiného než policii? Možná by byla cesta správního řízení, ale tam byste musela vystupovat sama za sebe stoprocentně. Policie je financována z našich daní. Proč byste se měla kvůli někomu, kdo je bezohledný, omezovat na svých právech? Od toho máme právní společnost, kde jsou protiprávní jednání postihována. Jsou Vaše práva omezována? Jsou, tak si je nenechávejte omezovat. Když si bude každý bezohledný primitiv dělat, co ho napadne, tak to tady bude vypadat jako na Divokém Západě a to nechceme a nebude taky k žití. Lidé, nebojte se domáhat svých práv. Vy nemůžete za to, že je Vaše dcera omezena na zdraví. Vy jste si to určitě nepřála. To vyhrazené místo Vám Vaši nelehkou situaci alespoň trochu ulehčuje. Ten dotyčný by se ani možná nebyl ochotný o někoho blízkého postiženého starat.

      OdpověďZrušit
  10. Zdeněk
    05/08/2023 v 19:41

    Přišla mi do datovky 2 x pokuta „zákaz stání v zoně“…..blabla….ale dvě pokuty v jeden den za jedno stání……. ve 20.12hod a ve 20:26 hod…je to legální ?? To čtecí auto jelo nazpět a každý přestupek dostal jiný úředníček…

    OdpověďZrušit
    • Veronika
      30/11/2023 v 16:34

      Není to legální – zaplaťte určenou částku za jednu z nich a druhou nechte spadnout do správního řízení – argumentujte principem, že nikoho nelze potrestat 2x za stejnou věc, je to trvající přestupek a také omyl tohle by se stát nemělo – auta jezdí s odstupem 10-15 min stejnou ulicí, aby se vyloučilo pouhé zastavení, asi se ale muselo někde zdržet…

      OdpověďZrušit
  11. Irena
    19/09/2023 v 13:10

    Je možné zaplatit 2 pokuty za stejný dopravní přestupek? Zaparkovala jsem kde nebyla značka zákaz stání, ale stála jsem mimo označené parkoviště v úseku platnosti dopravní značky ,,Obytná zóna,,. Zaplatila jsem jednu pokutu, 300 Kč a za týden mi přišla druhá pokuta stejně vysoká. Stála jsem totiž na tom stejném místě více dní.

    OdpověďZrušit
  12. Jiri
    13/11/2023 v 07:23

    Pěkně pitomý system to parkovani na modrých zónách!
    Koupite byt , ale nemůžete před panelákem vlastního bytu zaparkovat , nebo si s úřadem sjednat alespoň dočasnou možnost parkovani ani pro obslužné opravy vlastního bytu …. protože prostě máte trvalé bydliště jinde.

    OdpověďZrušit
    • Michal
      02/01/2025 v 14:22

      Dobrý den nemám řidičák a zaparkoval jsem špatně byla tam bota zavolal jsem městkou pokutu jsem zaplatil 500 auto psaní na družku budu něco ještě sto mit

      OdpověďZrušit
  13. Tonda
    23/01/2024 v 15:35

    Dobrý den, má někdo zkušenost s pokutou za zónu na P1?

    OdpověďZrušit
    • Tomášková
      04/02/2024 v 21:37

      Tady spíš jde o to, jaký úředník to vyřizuje. na MČ P5 maji na webu, že pokuta je 500,- Kč, ale mě přišla pokuta 700,- Kč. Nic nenapsali, jak k částce dospěli. Navíc to bylo o Vánočním svátku, ale bohužel v pondělí na zoně, kde se platí ale jen od Po do Pá. Takže pokud k tomu podám odpor, stejně budou chtít ještě podstatně víc za stání půl hodiny. Je to příšerná lumpárna. Navíc před zaparkováním ani nevíte kolik se platí, to zjistíte až po zaparkování na tom jejich krámu, co hyzdí ulice, nebo v aplikaci mobilu. Takže si to už de facto nemůžete rozmyslet a bez placení se sankcí odjet. Jestli kamerové auto ELTODO to snímá znovu po jaké době, nelze ze spisu zjistit. Poslali s pokutou jen jeden časový údaj.

      OdpověďZrušit
  14. Tomášková
    06/02/2024 v 12:06

    Tak paní na MČ P5, co vyřizovala výzvu k zaplacení pokuty tvrdí, že 1.svátek Vánoční 25.12.2023 pondělí je pracovní den, protože se podle dopravní značky platí od Po do Pá (tedy zřejmě v pracovní dny) za parkování na fialové zóně. A když jsem se jí zeptal, zda v tento pracovní den byla v práci, tak sdělila, že nebyla. Tak se tedy budu dožadovat podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, zda zaměstnanci, kteří nešli do práce 25.12., čerpali řádnou dovolenou, či jaké volno jim bylo poskytnuto.

    OdpověďZrušit
  15. Michal
    29/02/2024 v 15:11

    Dostal sem pokutu za parkování v obytné zóně, kde to dopravní značka zakazuje, žádná dopravní značka tam ale není. Chybí zde dopravní značka parkoviště,ale parkuje tu cca 50 aut. Vysvětlení na magistrátu? Tam se parkovat nesmí! Dotaz kde ano . Odpovědět,nevím. Pokuta 500.

    OdpověďZrušit
  16. JR
    15/04/2024 v 08:13

    Dobrý den, no jo je to z prahy. Parkování věčná hrůza. Ve zkratce zaparkoval jsem před domem v malém úseku kde je zákaz stání [běžně se tam parkuje některá auta i třeba několik dní v kuse a opakovaně]. nechal jsem tam auto stát od cca 4 hodin až do druhého dne do cca půl deváté ráno kdy jsem s policisty vyřešil pokutu za 500 na místě ( jen jsem auto posunul cca o 5 metrů). zhruba ca dva týdny mě přišla jedna pokuta o týden další mě přišla další a ještě další a další vždy s minimálně týdenním odstupem ze stejného dne z různých časů na přeskáčku. Pokuty byli z 17:00 ,19:00, 21:00, 23:00 a pak až ta ráno přímo od policistů. takže ikdyž je to z mé blbosti vážně i přesto že všechny elektronické pokuty byli za 400 tak dohromady mám 4 a k tomu za 500 od policistů to je za 2100 … což je pořád o něco méně než v přestupkovém řízení to by bylo za 2500 minimálně. Ted mě přišla pokuta s 5 měsíčním zpožděním z toho stejného místa. Většinou tam neparkuji dlouho jen třeba na odnesení nákupu a přeparkovat někdy i kilometr a dál bydliště. Je to strašný s parkováním.

    OdpověďZrušit
  17. Barbora
    09/05/2024 v 19:52

    Dnes jsem našla blok za stěračem za stání v obytné zóně, ale na začátku cesty nebyla značka „obytná zóna“, co s tím a kolik mohu dostat?

    OdpověďZrušit
  18. david
    15/06/2024 v 17:50

    dobrý den, stál jsem v zákazu zastavení, na chodníku a v protisměru, jaká sankce mi v tom to případě hrozí když to řeší správní orgán? nutno dodat že tam takhle každý den parkuje kolem 20 aut a je to takové nepsané pravidlo že se tam stát může děkuji.

    OdpověďZrušit
  19. Kukis
    04/09/2024 v 06:32

    Článek v jedné věci neříka pravdu,když mě Eltodo vyfotí na tom samém místě šest dní po sobě a já se s autem ani nehnul,tak se jedná o jeden dlouzetrvajíci přestupek a platí se jen první pokuta,no je pravda, že magistrát to zkouší

    OdpověďZrušit
  20. Pete
    09/04/2025 v 17:40

    Ptal jsem se strážníka, který byl poblíž mého auta, jestli zde místě můžu parkovat, když se dle katastru nejedná o chodník a majitel příjezdové cesty s tím nemá problém? Řekl mi na to, že tam můžu parkovat, že tím nic neporušuji. Tak jsem tam parkoval každý den. Se čtvrtletní prolukou mi dorazila pokuta za 600 (zaplatil jsem a říkal si, že to byl jen omyl). Nyní po dalším čtvrt roce další za 700. Na obou fotkách je jasně vidět, že na chodníku nestojím. Teď nevím, kolik jich ještě dorazí. Má smysl počkat na správní řízení? Už mi v minulosti uložili pokuty za přestupek co byl i přes rok starý. Zlaté bločky. Takto můžete dostávat (každý den) pokuty za to, že někde neporušujete nic a dovíte se to třeba až za rok. Opravdu promyšlené okrádání lidí, pokud se rádi nechodíte soudit.

    OdpověďZrušit

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Komunita všech majitelů vozů Škoda Octavia. Již od roku 2003 přinášíme informace pro majitele a fanoušky Octavií na adrese OctaviaClub.cz

  • Škoda Octavia I
  • Škoda Octavia II
  • Škoda Octavia III
  • Škoda Octavia IV
  1. Vladimir: Svítí kontrolka airbagu
  2. Elena: VW Tiguan Návod k obsluze Česky / Slovensky
  3. Oliver: Návod k obsluze Škoda Fabia 1, 2, 3
  • Aktualizace map
  • Čištění klimatizace
  • Vynulování údržby
  • Čištění EGR ventilu
  • Kontrolky v autě
  • Kupní smlouva na auto
  • Kupní smlouva na motocykl
  • Rozměr pneumatik
2003 – 2024 © OctaviaClub.cz • Komunita milovníků vozů Škoda Octavia / Návody, fórum, recenze