Grimagdfd
  • Úvod
  • Historie
  • Členství
    • Členové OctaviaClubu
    • Clubová samolepka
  • Videa
  • Návody
    • Dílenská příručka
    • Schéma pojistek
  • Fórum
    • Octavia I
    • Octavia II
    • Octavia III
    • Octavia IV.
    • Technická témata
    • Dopravní info
      • Planespotting
        • Přímý přenos Letiště Praha
        • Flightradar24.com
OC.cz » Silniční doprava » Pokuty za rychlost 2022 – Jak neplatit pokutu: Osoba blízká?

Pokuty za rychlost 2022 – Jak neplatit pokutu: Osoba blízká?

Pokuty za překročení maximální povolené rychlosti na silnicích v ČRZa jak dlouho Vám přijde pokuta za překročení rychlosti? Je možné nějakým způsobem neplatit pokutu bez dalšího postihu? A hlavně: Jaké jsou dle legislativy pokuty za porušení rychlosti v obci i mimo obec? (+ a co opakované překročení rychlosti?) Pokus se dát na jednu hromadu všechny informace.

Výše pokut • Novelizace 2022 • Osoba blízká • Časté dotazy

Všechny povolené maximální rychlosti na silnicích a dálnicích v České republice jsem rozebíral v samostatném článku. Níže se tedy zaměřím už jen na výši překročení maximální rychlosti a jí odpovídající sankce od policisty na místě či později ve správním řízení (+ získané trestné body do karty řidiče).

Dopravní přestupky vychází ze zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu ve znění pozdějších předpisů §125c. Překročení rychlosti na území ČR je rozděleno do 4 kategorií: Malé, Střední, Velké a Vysoké. Dalším parametrem je pak už jen místo překročení rychlosti, zda šlo o jízdu v obci či mimo obec.

Výše překročení rychlosti & výše pokut

Tabulka: Pokuty za překročení rychlosti
Překročení rychlosti… Výše pokuty v
V OBCI MIMO OBEC Blokově (na místě) Správním řízení Získané body
… o 1 až 5 km/h … o 1 až 10 km/h Pokuta 1.000 Kč 1.500 až 2.500 Kč 0 bodů
… o 6 až 19 km/h … o 11 až 29 km/h Pokuta 1.000 Kč 1.500 až 2.500 Kč 2 body
… o 20 až 39 km/h … o 30 až 49 km/h Pokuta 2.500 Kč 2.500 až 5.000 Kč 3 body
… o 40 km/h a více … o 50 km/h a více Nelze řešit blokově 5.000 až 10.000 Kč + zákaz na 6-12 měsíců 5 bodů

Pamatujte, že rychlost svého vozidla musíte kromě předepsaných maximálních povolených rychlostí přizpůsobit také:

  • Vašim řidičských schopnostem a možnostem
  • technickému stavu vozovky a okolní situaci
  • vlastnostem Vašeho vozidla a Vašemu nákladu

Další přestupky na silnicích v ČR

Pokuty na silnicích v České republice

Novela od 1. ledna 2022

Nový bodový systém zpřísňuje drtivou většinu výše uvedených pokut. Ministerstvo dopravy předpokládá nové podmínky od ledna 2022.

Novelizace pokut za překročení rychlosti od ledna 2022

„Osoba blízká“ & Pokuty na silnicích

Institut tzv. osoby blízké znamená stále i v roce 2021 možnost odepřít výpověď z důvodu neobviňování svých blízkých. Použit ho můžete pouze u přestupků a pokut za rychlost, které Vám přijdou později poštou (typicky úsekové měření či stacionárním radarem), tedy nikoliv při zastavení Policií přímo na silnici.

Pokud bude osoba řidiče jednoznačně určena, ve správním řízení se uloží jak finanční pokuta, tak i trestné body do karty řidiče.

Aktuálně platí, že pokud Vám jako provozovateli vozu například přijde pokuta za překročení rychlosti z úsekového měření nebo stacionárního radaru můžete:

  • buď rovnou sám zaplatit (a přiznat tak, že jste řídil/a) – zaplatíte Vy a nic víc // pokud to necháte do správního řízení tak i trestné body do karty řidiče budou připsány (pokud splňujete podmínky viz tabulka výše)
  • uvést konkrétní jméno řidiče (radnice s ním pak zahájí klasické správní řízení) – zaplatí on + trestné body do karty řidiče budou připsány (pokud splňujete podmínky viz tabulka výše)
  • nebo se odvolat na Osobu blízkou (jinými slovy prostě odmítnete výpověď) – zaplatí provozovatel vozidla + body nebudou připsány nikomu

„Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.“ – § 10 odst. 3 Zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb.

Jaká je realita?

Realita je však taková, že vždy když Vám jako provozovateli vozidla (fyzická osoba) dorazí do schránky pokuta za překročení rychlosti – kdy nedošlo k zastavení hlídkou policie přímo na silnici – není totožnost řidiče známá. O body tak nikdo nepřijde, pokud z vlastní iniciativy nebude provozovatel vozidla určovat řidiče. Nejlépe je tato Objektivní odpovědnost provozovatele vozidla popsána v tomto právnickém článku.

Časté dotazy

Jak dlouho trvá než přijde pokuta za rychlost?

Pokuty za překročení rychlosti chodí obvykle v řádu týdnů. Může to ovšem trvat až měsíce, nejdelší doba, kdy Vám může do schránky pokuta dorazit je maximálně 3 roky. Po této době je již pokuta promlčena a nelze za ní uložit pokutu.

Jak neplatit pokutu za rychlost?

Nejlepším receptem je samozřejmě dodržování maximálních povolených rychlostí. Zkušenosti řidičů z diskuzního fóra o tom jak se vyhnout placení pokut hovoří tak, že při doručení první výzvy k úhradě pokuty jednoduše papírek ignorujete (schováte si ho do šuplíku) a vyčkáte zda dorazí další. Pokud nedorazí, někteří řidiči to neřeší a vyhnou se tak úhradě pokuty.

Jaká je výše pokuty za překročení rychlosti?

Pokuty za překročení rychlosti v České republice se pohybují od 1.000 Kč až do maximálních 10.000 Kč plus zákazu řízení na 6 až 12 měsíců. V novelizaci v lednu 2022 se plánují přísnější pokuty.

Vaše zkušenosti

Díky za zpětnou vazbu. Pokud máte osobní zkušenost s udělením pokuty za překročení rychlosti či jste v článku našli nesrovnalosti napište prosím do komentářů pod článkem. Děkuji.

Led 3, 2022Tony

OC.cz » Silniční doprava » Pokuty za rychlost 2022 – Jak neplatit pokutu: Osoba blízká?

03/01/2022 30 komentářů
Komentáře: 30
  1. František Končel
    27/03/2021 v 17:58

    Jako provozovatel vozidla jsem dostal výzvu k úhradě pokuty za překročení rychlosti. Vozidlem v té době disponoval můj nejstarší syn a to překročení rychlosti je možné, ale neměl by být přílohou té pokuty také nějaký důkaz, třeba snímek z radaru? Dříve to tak bylo.

    OdpověďZrušit
    • Lokotka
      28/03/2021 v 22:19

      Ten snímek bych si vyžádal.

      OdpověďZrušit
    • Petr
      25/07/2021 v 20:13

      Máte možnost o něj ( snímek) požádat v rámci správního řízení,není to problém, pakliže není snímek = není relevantní důkaz o spáchání přestupku.

      OdpověďZrušit
  2. Kačer
    29/03/2021 v 20:33

    Máte právo nahlédnout do spisové dokumentace. Fotodokumentace se neposílá – není to povinností úřadu.

    OdpověďZrušit
  3. Lokotka
    30/03/2021 v 07:30

    Bez snímku lze těžko požadovat, že konkrétní vozidlo něco porušilo.

    OdpověďZrušit
    • Michal
      12/04/2021 v 16:20

      Na to mají regule vnitřní, mají certifikovaný stroj (radar všeho druhu), takže Vám to pošlou bez fotky a je to právně v pořádku … bohužel … musíte zvolit jiné zákonodárce, kteří by toto prosadili. Já si pamatuji, že kdysi to bylo tak, že pokud jste nevěřil a chtěl jste vidět fotku třeba z palubního radaru passatu, tak jste pak připlatil 🙂

      Jinak pokud Vám to přišlo jen jako zaplacení pokuty, moc bych se nehádal, je to bez bodu a máte klid … jde o to, jestli to lidem za těch pár stovek stojí, dělat jakože nic a pak obětovat spoustu času a bezínu s ježděním a vysvětlováním 😉

      OdpověďZrušit
  4. Petr
    29/04/2021 v 15:25

    Dobrý den. Dá se někde ověřit jestli mě radar zachytil, nebo musím počkat na výzvu která mi možná příjde do poštovní schránky. Děkuji

    OdpověďZrušit
  5. Jindřich Bula
    03/05/2021 v 17:33

    Chci se zeptat,mám právo na zaslání kopie kalibračního listu k měřícímu zařízení a v případě prošlé kalibrace,musim pokutu uhradit?

    OdpověďZrušit
  6. Jana
    17/05/2021 v 10:54

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné že pokuta mi přijde teď a je tam datum ledna.. dekuji

    OdpověďZrušit
    • Tony
      17/05/2021 v 11:10

      Pěkný den Jano, to je určitě možné… Rozesílky někdy trvají i několik měsíců…

      OdpověďZrušit
  7. Karel
    18/05/2021 v 11:37

    Dobrý den. Jedna věc by mě zajímala. V obci nám na úsek, kde máme běžně 80km/h, a kde denně jezdím, vrazili padesátku a mně bohužel naměřili 85.. (Druhý den už tam bylo zase 80, což nechci ani komentovat). Tím pádem 3 body a pokuta, kterou jsem zaplatil na místě. Nicméně mi bylo řečeno, že nesmím 12 měsíců spáchat přestupek, jinak bych přišel o ŘP. To znamená, že mi nesmí být v následujícím roce naměřeno ani 52 v obci?? Děkuji!

    OdpověďZrušit
    • Asdf
      17/06/2021 v 10:26

      Nesmis udelat stejny prestupek

      OdpověďZrušit
    • Alena Budíková
      01/09/2021 v 07:52

      Dobrý den, upřímně lituju a vždy si s tímhle „klepu“ na čelo, mně stalo se mi něco podobného, akorát tedy ne se změnou rychlostí, ale se zákazem parkování (nešlo o blokové čištění). Nicméně k Vašemu problému, na internetu lze najít seznam radarů, které se nacházejí v Praze + tedy informace o tom, jaká je tam tolerance, a to pod 100 km/h a nad 100 km/h.

      OdpověďZrušit
  8. Milan
    23/07/2021 v 09:14

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat,
    v průběhu cca posledních dvou týdnů mi přišly 4 pokuty, každá za 1000,- za rychlost. (V různých místech) A to je teprve za červen, předpokládám, že další budou ještě následovat. Proto se chci zeptat, jestli se v tomto případě nevyplatí posečkat a vyřešit vše ve správním řízení najednou? Nebo to nemá žádný benefit, a budou se tam řešit všechny přestupky zvlášť? Ještě dodám, že majitel aut je manželka, tzn. nejdřív mě bude muset označit za řidiče. Nebo je naopak lepší, aby toto řešil ve správním řízení majitel vozidla?
    Děkuji za odpověď.

    OdpověďZrušit
  9. Viky
    28/07/2021 v 15:21

    Zdravím,

    mám služební vozidlo k osobním účelům. Na firmu přišla pokuta za rychlost, překročení o 10Km v obci. Provozovatel vozidla – zaměstnavatel určil mě jak uživatele služebního vozidlo a dopravní oddělení obce kontaktovalo mě. Má odpověď byla osoba blízká, načež přišel příkaz zaplatit pokutu. Jak z toho ven?

    OdpověďZrušit
    • Vaseobhajoba.cz
      04/12/2021 v 19:17

      Dobrý den,

      bohužel pro běžného občana z toho v podstatě není úniku. Proběhla novela, která má v sobě zakotvenou objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, což znamená, že pokud se úřadu nepovede zjístit řidiče, který přestupek spáchal, vybere pokutu na provozovateli vozidla. Toto se vztahuje na rychlost změřenou automatizovaným prostředkem bez obsluhy, parkování a stání vozidla

      OdpověďZrušit
  10. Simona
    04/09/2021 v 18:33

    Zdravím,
    mám dotaz, dostala jsem pokutu za parkování, zaplatila jsem ji po splatnosti a částka i byla časem vrácena z důvodu, že už se u nich neplatí. Prosím o radu, kam pokutu zaplatit nyní, nebo info, kde řešit? Děkuji

    OdpověďZrušit
  11. Kryštof
    04/10/2021 v 16:45

    Řeším aktuálně to samé.. 🙁 Pokuta přišla do datové schránky ze které mi nepřišlo upozornění. Schránku jsem náhodou otevřel a hle, pokuta i s výzvou stará několik měsíců. Odeslal jsem platbu a ta se mi teď vrátila zpátky. Jak to bude dál jsem docela zvědavý a v našem státě nedoufám v nějaký normální průběh.

    OdpověďZrušit
    • Miroslav
      28/10/2021 v 18:00

      Zaplatil jsem v Prachaticich pokutu,3 dny po splatnosti.Jel jsem 58 v obci. PŘIŠLO MI TO POŠTOU..Ale do tydne mi pokuta na účet přišla zpět ,nevim co oni s tim dělají dál.

      OdpověďZrušit
    • Vaseobhajoba.cz
      04/12/2021 v 19:20

      Dobrý den,

      pravděpodobně Vám do datovky dorazila výzva k zaplacení určené částky ( tzv. odpoustek) Jeho zaplacením by to úřad ´´shodil´´ ze stolu a bylo by to vyřízeno. Tím, že jste zaplatil pozdě, se finance vrátily, a s provozovatelem vozidla bude zahájeno správní řízení, ze kterého již v podstatě není úniku a pokuta je mnohem vyšší.

      OdpověďZrušit
  12. Jan
    26/10/2021 v 14:08

    Zdravím
    Mám dotaz,v létě jsem jel s rodinou na dovolenou a v emailu než jsme měli odjet mi byl čas odjezdu upraven na dřívější odjezd a já si ho prostě nepřečetl nebyl čas sedět furt u PS,nestihly by jsme to tak jsem překročil rychlost,jsem si toho vědom, o 43 km,jaký postih mě čeká,vůz potřebuji k práci,dík

    OdpověďZrušit
    • Vaseobhajoba.cz
      04/12/2021 v 19:22

      Dobrý den,

      pokud to bylo v obci, hrozí zákaz řízení na 6-12 měsíců. Pokud budete chtít v prvotní fázi bezplatně poradit, neváhejte nás kontaktovat.

      OdpověďZrušit
      • Slavomír
        03/05/2022 v 00:34

        Dobrý den
        I za okolností, že přijde dopis z radaru domů?

        OdpověďZrušit
  13. Mena
    20/01/2022 v 10:37

    Pravidelně mi chodily pokuty do schránky trvalého bydliště kde jsem se nezdržoval.
    Sice si je vyzvednu, ale již nemohu zaplatit – platbu mi úřad vrátí na účet zpět protože jsem nestihl zaplatit do 15 dnů.
    Na obálce je napsáno že jelikož se mi nepodařila pokutu doručit, považuje se za doručenou.
    To se mi stalo asi třikrát, po čtvrté jsem to již pustil k vodě.

    Přibrzďovat na měřícím úseku je podobné jako nosit roušku pod nosem – nevychovává to a neřeší to zodpovědnost, ale chová se jako lupič ve křoví číhající na cizince (místní ho už znají). A také vydírá ty kteří jsou v nouzi (viz příspěvek o jedno výše).
    Pokuta od policisty je oproti tomu fér – vždyť tu nejsme na světě abychom se jen hlídali a šlapali po sobě.
    Pořádek musí být, ale je mnoho cest jak nastavit pravidla tak, aby s nimi lidé vnitřně souhlasili. Například omezit rychlost například věkem (do třiceti v obci 50. od třiceti šedesát), nebo podle toho zda je řidič s povolání. nebo podle najetých mil, řidiči často dokážou velice dobře odhadnout své schopnosti. Zpřísnit tresty za skutečné ohrožení a ne za pomyslné (když vyjíždíte z obce). S tím ale souvisí také chovat se ohleduplně k ženám a k těm, kteří jezdí prostě raději pomalu. Nedá se vyhovět všem, ale zkusit se to dá.
    Kameny prosím neházet.

    OdpověďZrušit
  14. Petr
    17/03/2022 v 11:12

    Dobrý den, dnes mi do datovky přišlo najednou 7 pokut po 600 kč v rozmezí jednoho měsíce, kdy jsem na 40 v Sázavě-Dojetřicích jel od 50 do 51 km/h,radary jsou na tom místě poměrně nové ale není tam žádná cedule která upozorňuje na měření rychlosti .Musím i tomto případě uhradit pokutu?
    Děkuji Petr

    OdpověďZrušit
  15. Petr1
    15/04/2022 v 18:55

    Jak jste přišli na promlčecí hůtu 3 roky? Z přestupkového zákona:

    Promlčecí doba činí: 
    1 rok, nebo
    3 roky, jde-li o přestupek, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč.
    Promlčecí doba počíná běžet dnem následujícím po dni spáchání přestupku.

    OdpověďZrušit
  16. Josef
    04/05/2022 v 12:07

    Jak má vypadat fotografie? Jednou byla pořízena zepředu, podruhé zezadu. Je to nějak stanovené?
    Děkuji Josef

    OdpověďZrušit
  17. Jiří
    15/05/2022 v 20:44

    Ono stačí zjistit odkud měří.stalo se mi ,že mířili pod mostem,mimo pozemní komunikaci,ze soukromého pozemku, nezpevněné komunikace- třeba obecni.
    A to nesmí.tohle měření neplatí !!

    OdpověďZrušit
  18. Michaela
    02/06/2022 v 15:00

    Dobrý deň,
    boli sme na dovolenke v ČR a dnes mi prišla domov na Slovensko pokuta 800kč za prekročenie rýchlosti v obci o 9km/h. Zaujímalo by ma jestli mi môže udelit pokutu mestský urad z obce, v ktorej ma udajne radar zachytil. Na SR môže davat pokutu len polícia, nie mestský úrad. A ďalej, všade čítam, ze v ČR sa výška pokuty pohybuje od 1000kč,tak suma 800kč mi príde podozrivá.
    Ďakujem

    OdpověďZrušit
  19. Srobik
    13/06/2022 v 21:35

    Tak to presne sa stalo ak mne, v obci Tešany povolená rýchlosť 50km a mne namerali +- 3km/h JEL som rýchlosti 62km/h resp. 59km/h 3km je odvhylka podľa zákona 505/1990 sb. o metrologii. Dostal som pokutu 500 českých korún, chcel by som to uhradiť v € lebo bankový prevod bude 11€ čo je 50% z pokuty. Tiež nechápem prečo 500 korún českých, keď by zo mslo byt od 1000 korún. Vopred Vám dakujem za ofpoveď. Všimol som di že mos neodpovedate, neradíte ľudom. Dúfam že spravíte vinimku. Ešte raz Vám Dskujem za radu. Mám uhradiť do 30 dni.

    OdpověďZrušit

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář




Kdo jsme?

Komunita všech majitelů vozů Škoda Octavia.

Již od roku 2003 přinášíme informace pro majitele a fanoušky Octavií na adrese OctaviaClub.cz

Zajímavé články
  • Konfigurátor Škoda
  • Škoda Octavia I
  • Škoda Octavia II
  • Škoda Octavia III
  • Škoda Octavia IV
Nejnovější příspěvky
  • Kdy měnit motorový olej? Jak často měnit olej v převodovce?
  • Mapa čerpacích stanic, kterým se vyhnout! – Nekvalitní palivo
  • Nadupaná Octavia 3 s výkonem 350 koní!
  • Jak se vyrábí nejnovější KODIAQ?
  • Nejkrásnější kola na Octavii
Nejlepší návody
  • Aktualizace map
  • Čištění klimatizace
  • Vynulování údržby
  • Čištění EGR ventilu
  • Výměna stahovačky
  • Demontáž interiéru
  • Oprava padajících ručiček
  • Únik chladiva
  • Oprava antény
  • Kupní smlouva na auto
  • Kupní smlouva na motocykl
  • Rozměr pneumatik
2003 – 2022 © OctaviaClub.cz • Komunita milovníků vozů Škoda Octavia / Návody, fórum, recenze