Taky jste si vždycky chtěli udělat graffiti za pomoci vaší Octavie? Pontus Tidemand vám spolu s Matějem Olmerem ukážou, jak na to.
Pontus Tidemand je jedním z nejrychlejších lidí na světě. My jsme měli tu čest si téměř před dvěma lety sedět v jeho Fabii R5 a absolvovat několik koleček v Motorlandu Bělá pod Bezdězem:
Čerstvý mistr světa v rally ví o rychlosti vše. Umí být nezkrotná, ale v dobrých rukou stejně tak užitečná a tvůrčí. Přesně taková je i nová ŠKODA OCTAVIA RS 245, nejvýkonnější OCTAVIA všech dob – mimořádně rychlá, ale přitom praktická a stále pod kontrolou.
Své o výhodách rychlosti ví také Matěj Olmer, česká graffiti legenda, muž se sprejem. ŠKODA Storyboard pro tuto trojici připravil unikátní výzvu: Dokážete rychlost přetvořit na umění?
„Hodně mě baví řídit a baví mě i řídit rychle. Líbí se mi, že je to silný emocionální zážitek, který ale zároveň musíš mít pod kontrolou. A v tom vidím jasnou podobnost s malbou. Je um tu vášeň a energii ovládnout,“ vysvětluje progresivní malíř Matěj Olmer, jak se k výzvě rozhodl přistoupit. Červená OCTAVIA RS 245 mu navíc hned padla do oka. „Mám rád všechny barvy a zároveň je všechny nenávidím, protože jsem jimi už přesycený. Ale vždy podvědomě tíhnu k červené. Silná, výrazná červená, přesně jako na tomto autě,“ dodává.
Švédský jezdec Pontus Tidemand k tomu přistupuje podobně: „I mě motivuje vášeň, rychlost a především výzva. Rád soutěžím s ostatními a překonávám překážky.“ A přestože jeho soutěžní FABIA R5 je nejrychlejší auto široko daleko, na možnost poprvé si vyzkoušet model RS 245 na uzavřeném testovacím polygonu ŠKODA se velice těšil. „OCTAVIA RS 245 je velmi dobré auto. Skvěle se ovládá a má výborný motor. Je silná, ale přitom se řídí velice jednoduše. Moc se mi to auto líbí,“ pochvaluje si.
Matěj Olmer si pro malování s ostrým autem nakonec vybral tři barvy s pečlivě namíchanými odstíny a hustotou. Tradiční zelenou, žlutou a pro velké finále pak výraznou červenou. O jejich efektní nanesení se postarala OCTAVIA RS 245. Pontus Tidemand dostal za jejím volantem zcela volnou ruku. Postupně tak předváděl stále odvážnější průjezdy barvou, při některých smycích ho dělily pouhé centimetry od plátna.
Mezi jednotlivými jízdami pak Olmer každému plátnu postupně dával tvar s pomocí štětců, dalších barev, vlastních rukou a především své nejsilnější zbraně – spreje. Plechovky se přitom nebál prorážet klíčem na kola a vytvářet tak efektní barevné exploze. Samotné graffiti má řada lidí stále spojené jen s pomalovanými vagony, faktem však je, že se z něj už dávno stalo svébytné odvětví a líheň řady uznávaných umělců.
Pojí se s ním zcela legální aktivity, komerční zakázky a existují i značky barev, které se specializují čistě jen na autory graffiti. Právě graffiti obohacené o další techniky vyjadřování se proměnilo v populární streetart a klasické graffiti v původní podobě, které vzniklo v New Yorku v 70. letech, už je dnes vlastně anachronismus.
„Nějakou formu umění dělám už od 15 let a začínal jsem právě s pouličním graffiti, které částečně dělám doteď. Je dobré v tom, že tě donutí se hrozně rychle učit a rozvíjet, protože musíš ve stresu a s omezeným časem udělat práci co nejlépe. Většina kamarádů, kteří se mnou začínali, pak úspěšně vystudovala vysoké školy a dnes jsou z nich profesionální designéři nebo umělci.
I já mám doma studio, kreslím velká plátna a měl jsem už spoustu výstav. Ale ke graffiti se vždycky rád vracím,“ vysvětluje Olmer. A jak si řádění s barvami užil rallyový šampion? „Je to pro mě něco úplně nového, je to zážitek. A musím říct, že je to docela cool. Třeba si to někdy zopakujeme,“ konstatuje s typicky severskou úsporností Tidemand.
Video z této super akce:
Napsat komentář