Grimagdfd
  • Úvod
  • Historie
  • Členství
    • Členové OctaviaClubu
    • Clubová samolepka
  • Videa
  • Návody
    • Dílenská příručka
    • Schéma pojistek
  • Fórum
    • Octavia I
    • Octavia II
    • Octavia III
    • Octavia IV.
    • Technická témata
    • Dopravní info
      • Planespotting
        • Přímý přenos Letiště Praha
        • Flightradar24.com
OC.cz » Návody » Převod auta na jiného majitele [Přepis vozidla]: Formulář

Převod auta na jiného majitele [Přepis vozidla]: Formulář

Převod přepis auta na jiného majiteleJak na bezchybný a rychlý převod / přepis vozidla {auta} na jiného majitele? 2023 Formulář na přepis vozidla a protokol o evidenční kontrole. V tomto návodu nejprve uvedu všechny kroky stručně pro lepší orientací a následně rozepíšu detailně krok po korku jak postupovat. Prodej a převod auta není každodenní činnost a především nelze vyřešit během pár hodin, jde o činnost spíše na více dnů.

Co je třeba při převodu auta

Kupující a prodávající mohou nejprve sepsat kupní smlouvu (není to však povinnost a na registru ji nebudou vyžadovat), následuje návštěva na evidenční kontrole (protokol bude nutné předložit při převodu). Kupující je povinen vyřídit si zelenou kartu. Poté se již můžete vydat na přepis vozidla na registr vozidel. Tuto povinnost má prodávající do 10 dnů od uzavření kupní smlouvy. Posledním krokem je zrušení povinného (případně havarijního) pojištění vozidla.

Ač to takto může působit jako snadná věc pojďme si rozepsat jednotlivé úkony popořadě i s výpisem možných problémů a hlavně s patřičnými formuláři ke stažení.

  • jak na neprůstřelnou kupní smlouvu na auto?
Kupní smlouva Evidenční kontrola Plná moc Registr vozidel
převod do 1 dnů od podpisu Cena 400 Kč musí být úředně ověřena kupní smlouva
vzor kupní smlouvy platnost protokolu: 30 dní pobočky Czech Pointu velký technický průkaz
  vyřídíte na stanici STK vzor plné moci malý technický průkaz
      protokol z evidenční kontroly
      doklady totožnosti obou
      zelená karta
      žádost o zápisu změny (vzor zde)

Převod auta: Kupní smlouva

Při přepisu vozidla na registru můžete předložit také kupní smlouvu na jejíž základě se přepis koná. Není to ovšem povinností.

Uvedené by zde měli být obě osoby, specifikace vozidla, cena a způsob úhrady, datum uzavření smlouvy a podpisy prodávajícího i kupujícího. Lhůta na přepis vozidla je ze zákona pouze 10 dnů od podpisu kupní smlouvy. Stáhnout si můžete vzor kupní smlouvy pro převod auta

Převod auta: Evidenční kontrola

Na registru vozidel při přepisu po Vás budou požadovat také protokol o evidenční kontrole. Kdokoliv tedy předem musí zajet na STK a požadovat úkon pouze Evidenční kontrola. Já jezdím do STK Motol, obvykle na 07:00 ranní, abych šel první na řadu. Cena evidenční kontroly je 400 Kč. Během půl hodinky odjíždím s protokolem.

Budou Vám především kontrolovat číslo VIN (musí samozřejmě sedět to ve velkém technickém průkazu a na voze), stav najetých kilometrů apod. Mohou kontrolovat také pneu a ráfky. Mě osobně vyhodili z evidenční kontrolky kvůli tomu, že jsem měl špatné pneumatiky, které nebyli povolené respektive zapsané ve velkém technickém průkazu. Musel jsem tedy týden shánět nové pneumatiky a na STK se ještě vracet. Doporučuji tedy řešit evidenční kontrolu s předstihem. Protokol je platný 30 dní!

Převod auta: Pojištění

Na registr vozidel si nezapomeňte vzít i zelenou kartu psanou na jméno kupujícího. Ano, skutečně je nutné mít předem, ještě před faktickým vlastněním vozidla vyřízené povinné pojištění. Je to vymyšleno správně, kupující by si měl správně vyřídit povinné ručení vozidla ihned po podpisu kupní smlouvy a tedy v okamžik, kdy je již smlouva podepsána (avšak před návštěvou registru vozidel). Doporučuji sjednat povinné ručení přes srovnávač. Zelenou kartu Vám zašlou na email a stačí si ji tedy vytisknout a vzít s sebou na registr.

Převod auta: Registr vozidel

Ač můžete převod vozidla vyřídit na kterémkoliv dopravním odboru úřadu obce s rozšířenou působností (tedy na celém území ČR), doporučil bych vytipovat si dobré časy a dny v průběhu týdne. Osobně mohu doporučit především registr vozidel na Praze 6-Břevnov. Případně Oddělení dopravně správních agent Praha 9-Vysočany. Na obou úřadech jsem měl převod vozidla během 40 minut hotový. Vždy doporučuji ovšem příchod brzy ráno s vyřízením všech patřičných dokumentů předem.

Správní poplatek respektive cena za převod auta na registru je fixně stanovena na 800 Kč. V případě starších aut doporučuji zjistit si také informace o ekologické dani.

Na registr vozidel si s sebou vezměte:

  • kupní smlouvu
  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz (pokud není, tak osvědčení o registraci vozidla ORV)
  • protokol z evidenční kontroly vozidla
  • doklady totožnosti obou stran (případně plnou moc)
  • zelenou kartu (zákonné povinné ručení)
  • žádost o zápis změny vlastníka vozidla (formulář na přepis vozidla) (tento formulář si můžete vzít také vytištěný až na registru)

 

Na dopravním oboru si vezmete pořadové číslo a vyčkáte na vyvolání. Během této doby je ideální čas na vyplnění žádosti o zápisu změny vlastníka silničního vozidla. Tento formulář si můžete stáhnout viz výše nebo vzít ze stojanu na dopravním oboru.

Zajímavost: V mnoha zemí západní Evropy probíhá převod během pár minut na kterékoliv poště.

Přepis auta: Plná moc

Ideální a nejjednodušší stav je přítomnost prodávajícího i kupujícího přímo na registru vozidel. Oba předloží své průkazy totožnosti úředníkovi a ten provede převod. Pokud bude na registru jen jeden z nich či případně žádný, i tak lze převod auta provést. Potřeba je ovšem úředně ověřená plná moc. Pozor! Plná moc se podepisuje až na úřadě před úřední osobou! Vzory ke stažení níže.

  • plná moc pro převod auta (vzor, .doc)
  • plná moc pro převod auta (alternativní vzor, .pdf)

Jak provést úřední ověření plné moci?

Každá plná moc pro úkony převodu vozu musí být ze zákona úředně ověřeny. Ověření můžete za drobný poplatek provést na pobočkách České pošty s Czech Pointem (nejlepší způsob), obecním úřadě či u notáře.

Mapa úřadů obcí s rozšířenou působností

Máte s převodem vozidla na jiného majitele či z autobazaru na Vás svou vlastní pozitivní či negativní zkušenost? Neváhejte napsat své připomínky do komentářů pod článkem. Děkuji

Cena poplatku za evidenční kontrolu na STK 400 Kč
Cena poplatku za evidenční kontrolu na STK 400 Kč
Poplatek za přepis auta na jiného majitele na registru vozidel je 800 Kč
Poplatek za přepis auta na jiného majitele na registru vozidel je 800 Kč
Protokol o Evidenční kontrole na stanici STK pro převod auta na jiného majitele
Protokol o Evidenční kontrole na stanici STK pro převod auta na jiného majitele
 

Časté dotazy

Jaký je postup přepisu auta?

Po podpisu kupní smlouvy následuje návštěva evidenční kontroly vozidel. Kupující si mezitím musí vyřídit zelenou kartu. Následuje společná návštěva registru vozidel, kde se provede přepis na nového majitele.

Jaké formuláře budu potřebovat?

Na registr vozidel si s sebou vezměte všechny patřičné dokumenty. Formulář s žádostí o zápis změny vlastníka si můžete stáhnout a vytisknout či vzít až na registru vozidel již vytištěný.

Jaká je cena a jaké se platí poplatky?

Vždy při převodu auta počítejte s nákladem na evidenční kontrolu 400 Kč. Dále pak poplatek na registru, který je pevně stanoven na 800 Kč.

Jak ověřit plnou moc?

Plnou moc nutnou při přepisu auta (pokud není účasten kupující nebo prodávající) ověříte na pobočkách Czech Point (obvykle na České poště).

Led 14, 2023Tony

OC.cz » Návody » Převod auta na jiného majitele [Přepis vozidla]: Formulář

14/01/2023 13 komentářů
Komentáře: 13
  1. Kamila
    09/11/2019 v 23:29

    Nemusí to být vždy jen kupní smlouva… darovací smlouva je také platná a dědictví… ale moje otázka je: musí být jedno z těchto 3 možností?

    OdpověďZrušit
    • Tony
      10/11/2019 v 20:17

      Evidentně znalý člen psal, že tyto smlouvy nejsou potřeba. Respektive nejsou nutné.

      OdpověďZrušit
      • Michal
        22/02/2021 v 21:37

        psal jsem již jako komentář v článku, ze kterého se tento „inspiroval“:

        právě, mně taky přijde, že titul by mělo bejt to poslední, co je zajímá… teď to navíc v zákoně čtu (ust. §8 odst. 4 písm a, b zákona č. 56/2001 Sb.). Zcela logicky to ouřad zajímá při přechodu vlastnického práva (typicky děděním), při převodu (nejčastěji prostřednictvím smluv kupních či darovacích) nikoli, tudíž tyto nemusí mít písemnou formu, jelikož nejsou při převodu vyžadovány. Zda ovšem projde jen plná moc, jdu zítra ověřit :))

        OdpověďZrušit
        • Michal
          22/02/2021 v 21:45

          Jinak teď čumim, že to je i na tom formuláři pro převod, takže mnohdy se člověk nemusí ani moc hrabat v netu, natož zákonech….

          OdpověďZrušit
        • Tony
          23/02/2021 v 10:53

          Super, dej pak vědět jak to dopadlo! Díky za info!

          OdpověďZrušit
  2. Petr
    12/05/2020 v 04:54

    Co když jsme oba podepsaly plnou moc při podpisu smlouvy? Bude v tom problém?

    OdpověďZrušit
  3. Pavel Vlk
    23/06/2020 v 18:25

    Jak postupovat při převodu auta na manželku?

    OdpověďZrušit
  4. Bohumil Král
    26/08/2020 v 13:20

    Naletěl jsem podvodníkovy s autem které je na odpis a prodávající není k dosažení co dělat v tomto případě?

    OdpověďZrušit
  5. Renata
    08/10/2020 v 20:34

    Takže pojištění (zelenou kartu) si musím vyřídit ještě před převodem auta na mé jméno?

    OdpověďZrušit
    • Tony
      09/10/2020 v 14:20

      Ano, já jsem to tak měl u obou aut co jsem kupoval… Ale je pravda, že pracovníci na přepisu se na to často ani nepodívají… ale na oficiálních webech je to tak napsané…

      OdpověďZrušit
  6. Petra
    11/10/2020 v 16:10

    Jak to, prosím, funguje, když bych vozidlo chtěla prodat do autobazaru (Mám na mysli např. plnou moc.)? A pokud není zaplacená eko daň, jelikož se v době přepisu vozidla na jiného majitele nemusela uhrazovat (staré vozidlo), tak by ji měl uhradit stávající majitel nebo pak např. autobazar či jiný kupující?
    Děkuji za odpověď

    OdpověďZrušit
  7. Edita Reisingerová
    19/10/2020 v 10:42

    Koupila jsem ojeté auto ve velkém, známém autobazaru. Při přepisu na úřadě musím mít také plnou moc toho bazaru? Při koupi vozidla mi plnou moc nedali, sepsali jsme spolu kupní smlouvu s tím, že mi do týdne zašlou velký a malý techničák a pak že musím zajít na registr vozidel auto přepsat.. Děkuji.

    OdpověďZrušit
  8. Lukáš Svoboda
    23/04/2021 v 20:12

    Pozor vážení ! Pokud můžete, vždy přepisujte vozidlo na úřadě oba dva při prodeji vozidla a vyhněte se plné moci.
    Případ, že kupec odjede s plnou mocí a příslibem přepisu v zákonné lhůtě neznamená, že jste se zbavili zákonné odpovědnosti.
    Je jedno jestli máte kupní smlouvu v ruce, že je tam třeba datum odjezdu a informace o kilometrech, že má vlastní pojistku.
    V případě nehody, trestné činnosti jste viníkem vy! Z pohledu šetření policie váš papír, přísliby a námluvy nemají žádnou váhu.
    Z hlediska zákona, je viníkem osoba zapsaná v registru vozidel. Pokutu, soud dostanete vždy vy a osoba co si vozidlo koupila.
    Samozřejmě se nic stát nemusí … ale pamatujte na tohle.

    OdpověďZrušit

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář




Kdo jsme?

Komunita všech majitelů vozů Škoda Octavia.

Již od roku 2003 přinášíme informace pro majitele a fanoušky Octavií na adrese OctaviaClub.cz

Zajímavé články
  • Konfigurátor Škoda
  • Škoda Octavia I
  • Škoda Octavia II
  • Škoda Octavia III
  • Škoda Octavia IV
Nejnovější příspěvky
  • Pokuta za parkování 2023: Kdy přijde & Jak neplatit?
  • Výměna brzdové kapaliny
  • Jak nabíjet autobaterii?
  • Nejdražší auto na světě – Která auta stojí nejvíce?
  • Jak odpojit autobaterii? – Výměna autobaterie: Postup
Nejlepší návody
  • Aktualizace map
  • Čištění klimatizace
  • Vynulování údržby
  • Čištění EGR ventilu
  • Kontrolky v autě
  • Demontáž interiéru
  • Oprava padajících ručiček
  • Únik chladiva
  • Oprava antény
  • Kupní smlouva na auto
  • Kupní smlouva na motocykl
  • Rozměr pneumatik
2003 – 2023 © OctaviaClub.cz • Komunita milovníků vozů Škoda Octavia / Návody, fórum, recenze