Možnosti, jak očistit svého plechového miláčka, jsou široké. V článku rozebereme nejrozšířenější druhy s analýzou jejich výhod a nevýhod.
Pokud nebereme vozidlo pouze jako přepravní prostředek z bodu A do bodu B, ale jako více či méně plnohodnotného člena domácnosti, je samozřejmostí starost o exteriér. Příčiny znečištění zde není třeba dlouze rozepisovat. Déšť spojený s prašnou cestou, pyl ze stromů nebo obyčejný prach jsou jen výčtem nejčastějších věcí, po jejichž „účinku“ se každý pečlivější motorista dvakrát neraduje. O situaci v zimním období nemluvě.
RUČNÍ MYTÍ A DETAILING
Hned na úvod začneme variantou s několika nejlepšími. Jedná se zcela určitě o nejpoctivější variantu. Když už řidič k ručnímu mytí sáhne, dá se předpokládat, že si dá záležet a s autem si vyhraje. Další prvenství je určitě v náročnosti.
Oproti automyčce nebo „wapce“ se hlavně v létě při mytí pěkně zapotíte. Jako poslední lze jmenovat finanční náročnost. Z tohoto úhlu pohledu se jedná hlavně o počáteční investici do přípravků, které vám však vydrží na vícero umytí, tudíž po rozpočítání vychází tato varianta finančně velmi výhodně.
Proces mytí vozidla touto metodou je individuální.
Výhody
- Možnost vyhrát si s vozidlem k dokonalému lesku
- Bez nutnosti cestování (mytí například na vlastním pozemku)
- Po počáteční investici levnější provoz
Nevýhody
- Ze všech tří zmiňovaných variant fyzicky a časově nejnáročnější
- Ne každý má možnost vlastního pozemku a přístupu k vodní přípojce
PROFESIONÁLNÍ DETAILING
Když nemáte možnost vzít detailing do svých rukou (nebo se vám nechce, nebo časově nestíháte), svěříte auto detailingovému specialistovi. Těchto firem už je na trhu také hodně, takže máte z čeho vybírat. Samozřejmě se musíte připravit i na několikadenní proceduru a vyšší cenu.
Kromě klasického mytí, tepování, čistění koženého čalounění a dalších služeb totiž nabídnou kompletní péči o exteriér a interiér vozu včetně renovace laku a jeho ochrany apod. Ideálně je vhodné hned vaše nové auto do podobné péče svěřit, abyste měli lak ochráněný od začátku, pokud se vám do toho nechce samotným.
Za redakci můžeme doporučit Autodetailing Palo přímo pod Žižkovským vysílačem v Praze. Mají zkušenosti s vozy nejdražších značek, ale i s youngtimery a veterány. Pod článkem můžete vidět rozdíl na laku, který jezdil do kartáčové myčky po rozleštění a také kožené sedadlo po hloubkovém čištění.
AUTOMYČKA
Nejběžnější, nejrozšířenější a zřejmě i nejvyužívanější metoda mytí vozidel. Klasická automyčka je situována v uzavřené budově s pojezdovými portály nejčastěji ve dvou provedeních – jedním s kartáči a druhým vysušovacím. Cenové rozpětí je zde velmi různé. V první řadě záleží, kde automyčku využíváme (menší ČS nebo ty značkové) a dále pak na konkrétním programu mytí. Na výběr jsou od základních (oplach vodou + mytí kartáči), přes pokročilé (navíc například vosk nebo mytí kol), až po ty prémiové s mytím podvozku nebo použitím nanovosku.
Proces mytí nemá cenu v tomto případě více rozebírat. Po zakoupení programu stačí zajet do myčky, řídit se světelnou signalizací, zajistit vozidlo proti pohybu a pak už jen čekat.
Výhody
- Nespornou výhodou je pohodlí, koupě programu je v tomto případě jediná fyzická aktivita
- Široká škála programů dle druhu znečištění vozidla nebo přání řidiče
- Při volbě pokročilejších programů možnost umytí podvozku
Nevýhody
- Riziko poškození karoserie od kartáčů (drobné škrábance nebo oděrky, „sluníčka“ na laku)
- Nejen u starších typů myček hrozí nedokonalé umytí (kartáče se nemusí dostat všude)
BEZDOTYKOVÉ MYTÍ
Trendem posledních let je tzv. bezdotykové mytí v samoobslužných boxech, které na některých místech rostou doslova jako houby po dešti. Až na drobné rozdíly se vždy jedná o box pro nejčastěji osobní vozidla, který je vybaven jedním (či více) vysokotlakým čističem – wapkou. Dále pak ovládacím panelem s velmi intuitivním ovládáním.
Celý proces mytí pak probíhá následovně – řidič najede s vozidlem do boxu a zajistí ho proti pohybu. Následně si „nabije“ kredit a postupně volí mezi programy, většinou v tomto sledu: oplach vodou od největších nečistot, nanesení saponátu, oplach od saponátu čistou vodou, nanesení jednoho či více ochranných vrstev na bázi vosku.
Výhody
- V závislosti na zručnosti řidiče levnější než automyčka
- Mycí boxy mají nepřetržitý provoz
- Řidič má větší variabilitu mytí (může se více zaměřit na jednotlivé partie vozu)
Nevýhody
- Fyzicky náročnější varianta
- Nutnost dodržovat vzdálenost ústí trysky od vozu (hrozí poškození laku karoserie)
- Na většině myček zákaz používání vlastní chemie, kýblů a mycích rukavic nebo hub
Sekce na diskusním fóru čistě o detailingu