Jaké modely autíček u Škoda Auto je možné koupit? Existuje spousta odvětví, která jsou s automobily a automobilismem spojená, ale jen málokteré tolik jako sběratelství automobilových miniatur. Pro někoho může být jediným schůdným způsobem jak získat vysněný automobil alespoň zmenšený, jiný naopak hledá zmenšeninu svého skutečného vozu. V každém případě se nabídka na trhu za posledních několik let značně rozšířila, tak se na ní v sérii několika následujících článcích pojďme společně podívat.
Libovolně velké modely aut
Obecně se miniatury dají vyrobit v jakémkoliv měřítku, ale aby sběratelství mělo nějaký smysl a ve vitríně vedle sebe nestály rozměrově velmi odlišné miniatury ve skutečnosti stejně či obdobně velkých automobilů, postupem času se ustálila některá měřítka, z nichž pro miniatury automobilů jsou to 1:72, 1:43, 1:24 a 1:18.
Měřítko nám pak udává jak moc je miniatura – model zmenšený oproti své předloze, takže například měřítko 1:43 znamená, že každý centimetr na modelu reprezentuje 43 centimetrů na skutečném vozu – předloze. Jinými slovy je model čtyřicet třikrát zmenšený oproti předloze a čtyř a půlmetrová Octavia měří jako model ve zmíněném měřítku necelých jedenáct centimetrů.
Modely s velkým měřítkem
Možná vás teď napadá otázka, jaké měřítko z těch čtyřech výše zmíněných zvolit. Já osobně jsem „militantním“ zastáncem měřítka 1:43 a modely jiných měřítek ve své sbírce prostě nemám. Důvodů je hned několik počínaje tím, že nabídka osobních automobilů (a v současné době i stále více nákladních vozů, autobusů a dokonce zemědělské techniky) je v tomto měřítku nejširší. Dále se jedná o dobrý kompromis mezi velikostí modelů a možností zpracování detailů.
Příznivá je i cena a ne nepodstatné je i to, že jeden z největších výrobců miniatur – modelů vozů Škoda je tuzemská firma Abrex, která se na měřítko 1:43 specializuje a v jiných měřítkách už prakticky nevyrábí. Modely v měřítku 1:43 v drtivé většině případů nebudou mít kromě kol žádný jiný pohyblivý celek, protože byť jsou například otevíratelné dveře technicky možné, vzniklá spára je v porovnání s modelem tak velká, že působí rušivě a tohle řešení se hodí spíše na čínské hračky pro děti než na modely do sbírky.
Největší měřítka = miniatury
Najdou se ale i tací, kteří preferují modely menší či levnější a jdou cestou měřítka 1:72. Potom mají zmenšenou Octavii ve velikosti cca. 6 cm, s méně detaily, ale ve srovnání s modely v měřítku 1:43 za zhruba poloviční cenu. Výhodou je tedy zejména nižší cena a větší skladnost ve srovnání s modely v měřítku 1:43.
Octavia přes 25 cm
Druhým směrem k tzv. větším měřítkům (podle toho, že je model větší) se vydávají ti, kteří chtějí detailů daleko více než je v měřítku 1:43 vůbec technicky proveditelné nebo prostě chtějí mít doma pořádný kus „železa“. Volí tak buď měřítko 1:24 – zmíněný Abrex v něm pár modelů také udělal – nebo dokonce 1:18, což je jen pro představu měřítko, kdy Octavia bude měřit přes 25 centimetrů a vážit klidně přes jeden kilogram. Na druhou stranu bude mít spoustu funkčních celků jako otevíratelné dveře, kufr, kapotu (a pod ní motor), natáčecí kola přední nápravy ovládaná volantem v interiéru, apod.
RC modely aut
Pro úplnost ještě musím zmínit dvě okrajová měřítka a to 1:87 a 1:10. Měřítko 1:87 je dobře známé železničním modelářům, kteří ho označují jako H0 a například česká firma Igra v něm vyrábí mezi jinými doplňky pro modelové železnice i modely Octavií první generace. A v měřítku 1:10 se naopak vyrábí některé RC modely a lze sehnat lexanovou karosérii Octavie WRC a osadit jí na dálkově ovládaný podvozek firmy Tamyia.
Pokračování příště.
Napsat komentář