Lékařské prohlídky řidičů seniorů
Lékařská prohlídka řidičů seniorů nad 65 let, 70 let, 80 let: průběh, cena a formulář ke stažení. Jaké podmínky platí pro povinné lékařské prohlídky řidičů seniorů? V jakém věku musíte navštívit lékaře a především posudky, které Vám musí lékař podepsat a vyplnit najdete v tomto článku. Pokud máte připomínky či dotazy neváhejte prosím napsat do komentářů níže. Děkuji.
Kdy na lékařskou prohlídku? • Potvrzení • Ke stažení • Zdravotní prohlídka
Kdy na lékařskou prohlídku (senior)?
Roku 2013 se posunuly pravidla pro první povinnou lékařskou prohlídku řidičů seniorů. Aktuálně tedy platí, že na první povinnou lékařskou prohlídku musí řidič senior v 65 letech! Následující bude v 68 letech a dále pak už každé dva roky (tedy v 70 letech, 72 letech, 74 letech věku atd.).
Pokud by některý senior tento zákon ignoroval a řídil dále bez platné lékařské prohlídky, vystavuje se tak odebrání řidičského průkazu.
- Pozn.: Přesné datum lékařské prohlídky je dáno narozeninami dotyčného řidiče/řidičky. V den dovršení 65 let tedy musíte podstoupit lékařskou prohlídku jinak nesmíte řídit.
Potvrzení o zdravotní způsobilosti
Navštívit by tedy měl senior svého praktického lékaře a nechat si od něj vyšetřit a následně vystavit Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit motorové vozidlo. Tento podepsaný dokument od lékaře by měl mít každý senior řidič u sebe spolu s řidičským průkazem a samozřejmě také malým technickým průkazem. Toto potvrzení/posudek tak jak by měl vypadat přikládám níže v sekci Ke stažení.
Tiskopisy ke stažení
- Posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (.PDF): Formulář, tiskopis zde →
- Posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (.DOC): Formulář, tiskopis zde →
Jak probíhá zdravotní prohlídka?
Praktický lékař provede celkovou zdravotní prohlídku řidiče seniora a vyhodnotí jeho způsobilost k řízení vozidla. Řidiče může také lékař poslat ke specialistovi (očař, kardiolog, psycholog atd.). Pokud Vám toto zdravotní potvrzení nevydá (z nějakého zdravotního důvodu), oznámí toto zamítnutí také městskému/obecnímu úřadu. Právě tento úřad následně rozhodne o omezení či přímo zákazu řízení a odebrání řidičského průkazu.