aneb Jak postupovat při dopravní nehodě? Euroformulář – Záznam o dopravní nehodě. Co správně dělat při dopravní nehodě? Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě u lehkého ťuknutí a jak postupovat při vážné dopravní nehodě? Základní rozdělení a postupy bych rád doplnil o Vaše osobní zkušenosti s nehodami – napište prosím své příběhy do komentářů pod článek. Pomůžete tím ostatním členům. Děkuji!
Vážná nehoda • Lehká nehoda • Euroformulář • Zkušenosti
Dopravní nehoda vážná (zavolat Policii)
Jak poznat, že se nacházíte v situaci vážné dopravní nehody?
- Pokud byl někdo zraněn;
- pokud byla způsobena škoda na majetku třetí osoby (světla, svodidla, budovy atd.);
- při hmotné škodě na některém autě či věci nad 100.000 Kč;
- při hmotné škodě na některém autě či věci pod 100.000 Kč, ale nedohodnete se s účastníkem nehody o tom kdo je viníkem nehody.
V těchto případech máte povinnost hlásit dopravní nehodu na policii. Do příjezdu policie se snažte s ničím nemanipulovat (pokud je to ovšem nutné snažte se nafotit původní stav hned po nehodě). Pokud si to situace vyžaduje, volejte záchranou službu. Na prvním místě je vždy ochrana zdraví a až pak řešte materiální škody. Nezapomeňte také zabezpečit místo dopravní nehody tak, aby se nestala další dopravní nehod (vezměte si reflexní vestu a na silnici umístěte výstražný trojúhelník).
Dopravní nehoda lehká (bez nutnosti Policie)
Pokud nikdo nebyl zraněn A SOUČASNĚ nevznikla škoda na majetku třetí osoby A SOUČASNĚ oba účastníci nehody se shodnou, kdo nehodu zavinil a že je hmotná škoda do 100.000 Kč jde o lehkou dopravní nehodu, kterou můžete rychle vyřešit bez nutnosti volat policii.
Pokud jde tedy o dopravní nehodu, ke které nebudete volat policii a oba řidiči se shodnou na domluvě (jeden z nich uzná, že je viníkem), postup je následující: Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu, dejte výstražný trojúhelník. Celou dopravní nehodu si nafoťte případně vezměte kontakt na svědky nehody. Vyplňte společně formulář o dopravní nehodě a zavolejte na pojišťovnu toho kdo nehodu způsobil.
Formulář / Záznam o dopravní nehodě
V případě lehčí nehody (definováno viz výše) je třeba zapsat společný záznam o dopravní nehodě podepsaný všemi účastníky nehody. Ač není nikde pevně stanoveno jak má vypadat obecně se používá euroformulář, který Vám pomůže vyplnit všechny povinné údaje. Důrazně tak doporučuji vytištěnou kopii tohoto formuláře vozit s sebou v autě a nezapomeňte přitom na tužku či propisku! Tento vyplněný formulář jste následně povinni neprodleně odevzdat pojistiteli.
- formulář / záznam o dopravní nehodě (.PDF) ke stažení zde →
- vzor vyplněného formuláře k nahlédnutí (.JPG) zde →
*doporučuji mít rovnou vytištěný i vzor pro rychlejší a jasné vyplnění po dopravní nehodě
Dopravní nehodu vždy řádně nafoťte z různých stran!
Snažte se formulář vyplnit co nejlépe a přesně, nezapomeňte se podepsat a přidat případné kontakty na svědky nehody. Čím lepší údaje pojišťovně dodáte, tím rychlejší a jistější bude plnění z její strany. Formulář (ať už to bude euroformulář či jen údaje napsané na papír) musí obsahovat SPH vozidel, jména a adresy všech účastníků nehody, fotodokumentaci, čísla dokladů totožnosti a řidičáků, čísla zelených karet, podpisy a popis dopravní nehody.
Dotazy & zkušenosti
Vaše dotazy na toto téma včetně sdílení Vašich zkušeností prosím pište níže pod tento příspěvek. Pomůžete tím ostatním členům komunity. Děkuji.
Může se hodit
Viník odjel od nehody
Pokud viník od dopravní nehody ujede či Vám odmítá dát údaje do formuláře o dopravní nehodě, zavolejte policii ČR a sdělte jim to. Se záznamem, který vám policie vydá se obraťte na Českou kancelář pojistitelů přes formulář o nahlášení škody či na telefonické lince 1224. Náhradu škody by Vám v tomto případě měla vyplatit z garančního fondu.
Jak odhadnout výši škody?
Pokud Vás děsí hranice 100.000 Kč a obava ze špatného odhadnutí škody na voze: platí jednoduché pravidlo = raději zavolejte policii. Každý v dnešní době pochopí, že laik nedokáže odhadnout kolik bude stát nový nárazník či zda není porušena základní konstrukce auta. Pokud jde ovšem opravdu o malé škody jako jsou utrhnutá zrcátka či odřeniny na voze je lepší vyřešit vše bez policie a jet brzy domů.
Zkušenosti členů OC
Tomáš
„Já hlavní, babka ve druhém voze byla na vedlejší. Auto 195 tis. km, staré 15 let, celkově pěkné, udržované a slušně vybavené auto. Pojišťovna mi vyplatila jen 45 tis. Kč. Víc se nebavila. Odvolání jsem zkoušel ale také bezúspěšně. Vrak jsem si rozprodal po dílech za dalších 45 tis. Kč. Ale stejně ho byla škoda. Bohužel oprava by se nevyplatila.“
Martin
„Nedostal jsem přednost na hlavní, tedy já jel po hlavní paní z vedlejší, manžel paní co dorazil na místo nehody o 15 min později se hádal že to byla chyba moje hnal to do správního řízení. Správní rozhodlo, že nejde prokázat vinu a čin odložilo, já auto na kompletní zničení paní jen nárazník a zadní vrata lehce pomačkaný. Jeho pojišťovna mi nedala nic a údajně pán/paní si na mojí pojišťovně nárokují škodu a udělat ze mě viníka. Takže i když člověk očividně je na hlavní a má přednost tak vyhrát v případě nehody nemusí.“
Tomáš K.
„Jedna nehoda v Polsku, taky na předek, čekání na odtahovou službu, před půlnocí přijel naštvaný pán, že musí jet až na sever Polska, když si při skládání auta řekl 16.000 Kč za odtah tak jsem jen odvětil že bych tuhle trasu jezdil nonstop se sirkami v očích za ty peníze. Následně oprava z havarijního pojištění, kdy pojišťovna trvala na totální škodě, nakonec jsme se dohodli na opravě do maximální ceny 90.000 Kč, auto je opravené už 10 let a od nehody najelo skoro 200.000 km bez defektu. S pojišťovnou tahání a slovíčkaření do poslední koruny, na vše papíry a po půl roce vše proplacené. Takže přeji pevné nervy při jednání s pojišťovnou a notnou dávku trpělivosti s odtahovkama.“
Eduard
„Viník řidič Octávie předjížděl před zatáčkou s horizontem v lesním úseku pod Bezdězem. Já jel ve svým pruhu proti němu. Zrovna jsem projížděl zatáčku a koukám: dvě auta vedle sebe proti mě. Cca 2 vteřiny do nárazu. Pak už si pamatuji jen sny co se mi zdály na ÁRU. Soud o potrestání viníka: soudkyně šla proti mě. Jestli jsem nemohl střetu zabránit a tak. I když vina byla 100% prokázaná druhému řidiči. Nakonec viník (druhý řidič) dostal 18 měsíců ve vězení s podmínkou na 3 roky a na 3 roky mu sebraly papíry. Pojišťovna se bránila, ale platí do dnes. Pomohla mi právní firma co si vzala 25% provizi.“
Pavel
„Mě sundali před necelými dvěma lety, boční naráz – nedostal jsem přednost 50 km/h jsem jel a borec mě nabral v 50 km/h, auto na odpis, řešila to dopravní policie, vše nafotila poslala na pojišťovnu, odtah zdarma ke smluvnímu partneru pojišťovny, asi 5 hodin trvalo vyšetřování + odtah a 14 dnů dohromady návštěva likvidátora a vyplácení peněz, cena nabídnuta v aukci a prodej vraku. Vcelku vstřícný přístup měl jsem SX4 a škoda ohodnocena na 118 tis. Kč. Auto jsem měl rok, stáří vozu bylo 7 let a zachovalé ve výborné kondici. Teď mám Octavii a stála mě 150 tis. Kč a do roka oprava 78 tis. takže jsem na tom hůře. Zlatá SX4“
Dominik
„Co se týče pojištění aut a nehod tak jsem měl 2: ani v jedné nebyl problém s pojišťovnou, spíš jsem byl rudý vzteky s řidiči. U první mě na frekventované silnici z vedlejší při zácpě pouštěla dodávka ale (já třeba to dělám) nebyl schopný mi ukázat zda v odbočovacím pruhu vedle něj něco jede tak mě tam sejmula Octavie která nejela zrovna 50 km/h. Policista i když chápal co jsem mu řekl, tak stejně jsem věděl jak on i já, že jsem viník. A u druhé z ničeho nic pán z odbočovacího pruhu se vracel do pruhu kde se jede rovně a já ho nabral z boku. Tam se s Policií dohodlo na 50 / 50 vina. No moc mi to nesedělo ale nechal jsem to být. Spíš jsem měl problém s pojistkou na blbost.“
Drahuše
„Je to možná 5 let zpět, nám naboural starý pán do auta když stálo u krajnice, takže jeho vina, nevěnoval se řízení auto totálka, jeho spolujezdkyně sanitkou převezena do nemocnice ale naštěstí nic vážného jen něco se žebry, ale pána čekalo lékařské vyšetření ohledně řízení aut ohledně věku, soud hrozilo mu 6 let. Nevím už přesně ale vše ohledně vyřízení auta bylo rychlé, přišel odhadce a do týdne vše vyřízené, peníze totálka.“
Časté dotazy
Euroformulář, který se vyplňuje v případě lehčí dopravní nehody najdete ke stažení v .PDF i .JPEG v této sekci.
Detailní postup toho jak postupovat v případě lehké i vážnější dopravní nehodě najdete zde. Zkušenosti mnoha řidičů s průběhem jejich vlastní dopravní nehody najdete výše v článku.