Další dopravní situaci, kterou si představíme, je tzv. zipování. S využitím ZIPu se setkáváme například při zmenšování počtu jízdních pruhů, dopravních komplikacích nebo ve městech s vyšší hustotou provozu.
Jako příklad si představíme situaci, kde se dva pruhy sbíhají v jeden.
Řidiči by měli do místa, kde se dva pruhy sbíhají v jeden, přijíždět v obou pruzích. Doslova pár metrů před zúžením by se měli řidiči zařadit do průběžného pruhu střídavým způsobem. Jedním z omylů je, že se řidiči řadí mezi vozidla v průběžném pruhu příliš brzy a nevyužívají celou délku pruhu, který končí. Že dojde ke snížení počtu jízdních pruhů je ve většině případech doprovázeno dopravním značením.
Pokud tedy budete míjet toto dopravní značení, ihned zvolněte. Pro plynulý provoz je vhodné snížit rychlost jízdy. Předejde se tak nárazovému zahuštění dopravního proudu. Je možné, že dojedete už tvořící se kolonu v průběžném pruhu. Pokračujte v pruhu, který má končit. Dojeďte až k místu, kde se počet jízdních pruhů snižuje. Toto místo také může být označeno touto dopravní značkou:
Jakmile se zařadíte do průběžného pruhu, nezjišťujte, z jakého důvodu se počty jízdních pruhů snižují, nevěnovali byste se plně řízení. Bohužel se můžete potkat s takzvaným „vychovávačem“. Ten typ řidiče, který projíždí půlkou svého auta v průběžném pruhu, a půlkou pruhem, který končí. Jeho chování je nezákonné, nevnucujte si však předjetí. Předejdete zbytečným problémům.
Ukázka správného zipování:
Respektujte a tolerujte se navzájem. Silnice není závodní dráha, první nic nevyhrává.
Napsat komentář