Video pro studenty autoškoly na téma Železniční přejezdy – Se závorami, světly i bez nich: Jak se na nich chovat a nezpůsobit nehodu na železnici?
V posledním roce se stalo téměř 200 nehod na železničních přejezdech. 34 osob zemřelo. Touto černou statistikou začínáme čtvrtý díl seriálu o bezpečnosti provozu neboli Jak se správně chovat, tentokrát na železničních přejezdech. Mějte na paměti, že vlak nedokáže zastavit na krátkou vzdálenost.
Autoškola: Video • Návěstní desky • Značky • Povinnosti řidiče • Auto na přejezdu
Od zareagování strojvůdce po absolutní zastavení může vlak ujet stovky metrů. Při střetu s autem je to téměř pokaždé 1:0 pro vlak. Pokud by všichni účastníci silničního provozu skutečně respektovali všechna pravidla, je střet s vlakem zcela vyloučen. To, že se blížíte k železničnímu přejezdu, zjistíte samozřejmě pomocí dopravních značek.
Autoškola: Video
Návěstní desky na přejezdech
Návěstní desky upozorňující na železniční přejezd, 240, 160 a 80 metrů.
Pár metrů před přejezdem se také můžeme dozvědět, jestli je přejezd bez závor, se závorami, jednokolejný či vícekolejný.
Železniční přejezdy: Značky
Železniční přejezd bez závor
Železniční přejezd se závorami
Železniční přejezd jednokolejný
Železniční přejezd vícekolejný
Povinnosti řidiče
Před jakýmkoliv železniční přejezdem se musí řidič nejprve ujistit, že může přejezd bezpečně přejet. To, že je přejezd vybaven světelnou signalizací neznamená, že když nesvítí červené světla, tak neprojíždí žádný vlak. Vždy je třeba počítat i s technickou závadou světelného zařízení. Vlak vždy před přejezdem houká, aby na sebe upozornil. V takové situaci se nepokoušejte přejet na poslední chvíli, ale zastavte.
Tam, kde jsou výstražné světla, počkejte, až přestanou blikat. Velkou chybou přejezdů vybavenými závorami, je vjet na železniční přejezd, když se závory zvedají. Vždy počkejte, až světla zhasnou. Může se totiž stát, že z druhé strany pojede další vlak, kterého si nemusíte všimnout. Zvedající závory rychle opět spadnou dolů a uvězní Vás na přejezdu. V takovém případě neváhejte a šlápněte na plyn. Rozhodně lepší, prorazit závory a poškodit si vozidlo, než skončit pod koly vlaku.
Auto na přejezdu
Co dělat, když se stane vaše vozidlo nepojízdné zrovna na železničním přejezdu? Snažte se vozidlo odstranit z kolejí. Bezpečná vzdálenost je 2,5 metru od osy kolejnic. Pokud se Vám vozidlo odstranit nepodaří, okamžitě volejte linku 112 nebo 150. Po sdělení, že máte nepojízdné vozidlo na přejezdu, po Vás operátor bude chtít číslo přejezdu. Toto číslo, ve tvaru Pxxxxx, je umístěno na zadní straně výstražného kříže, nebo na zadní straně výstražného světelného zařízení.
Stůj, dej přednost v jízdě
Další velkou chybou je nerespektování dopravní značky „Stůj, dej přednost v jízdě“. Tato značka je hlavně u přejezdů, které nejsou vybaveny světelným zařízením. Je třeba zastavit na místě, kde má řidič dobrý rozhled, což je cca 3 – 4 metry od trati. A po rozhlédnutí, je možno bezpečně přejet. Dále je nutno dodržovat také rychlost, kdy u přejezdu s bíle blikajícím světlem je maximální rychlost 50 metrů před přejezdem stanovena na 50 km/h, u přejezdu s absencí bílého světla je povolena maximálně 30 km/h.
Děkuji za pozornost a příště znovu na počtenou.